Odcinek 6 – Niezachwiani, nieugięci, niezłomni

gra o tron sezon 5

Gra o tron, sezon V, odcinek 6
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni
(ang. Unbowed, Unbent, Unbroken)

 

Arya myje kolejne ciała w Domu Czerni i Bieli. Zniecierpliwiona pracą, której sens jej umyka, zadaje kolejne pytania akolitce. Dziewczyna część z nich kwituje poleceniem powrotu do pracy, a na niektóre odpowiada. Ale Arya nie jest w stanie powiedzieć, co w opowieści dziewczyny było prawdą, a co kłamstwem. Nocą do jej komnaty przychodzi Jaqen i zadaje jej pytania o jej przeszłość. Arya częściowo mówi prawdę, a częściowo kłamie, ale mężczyzna każde kłamstwo jest w stanie wyłapać i Arya jest za nie karana.

Tyrion i Jorah odpoczywają na brzegu morza. Tyrion mówi, że zabił swojego ojca. Wspomina też ojca Joraha, Starego Niedźwiedzia z Nocnej Straży. Młodszy Mormont nie wiedział, że jego ojciec zmarł. Tyrion na jego życzenie powtórzył to co wiedział o śmierci Jeora Mormonta.

Arya szoruje świątynną podłogę, gdy do sali wkracza mężczyzna z chorym dzieckiem. Człowiek ten szukał ratunku u wszystkich uzdrowicieli, ale żaden z nich nie potrafił pomóc jego dziecku. Arya uspokaja dziewczynkę opowieścią i daje jej do wypicia wodę z sadzawki. Z daleka obserwuje ją Jaqen H’ghar. Nieco później Arya myje ciało tej samej dziewczynki. Jaqen przychodzi po Aryę i prowadzi ją do podziemi świątyni. Znajduje się tam wielka sala, w której na kolumnach widnieją setki ludzkich twarzy.

Jorah i Tyrion podczas swej wędrówki zostają porwani przez łowców niewolników. Jorah ma trafić na galery albo do kopalni, zaś Tyrionowi który jest zdaniem łowców niewolników bez wartości mają podciąć gardło, ale Lannisterowi udaje się odroczyć egzekucję. Wstawia się też za Jorahem i przekonuje łowców, że mimo swych lat jest on znakomitym rycerzem.

Petyr Baelish jest w Królewskiej Przystani. W drodze do Cersei zatrzymuje go Lancel Lannister i w zawoalowany sposób grozi Littlefingerowi. Baelish rozmawia z Cersei. Zarzuca jej, że niepotrzebnie uzbroiła Wiarę i że błędem jest przetrzymywanie w lochach Lorasa. Królowa nie poczuwa się do winy, a odpowiedzialność za część działań zrzuca na Tommena. Zapytany o to, czy Dolina poprze króla w razie wojny, Littlefinger zapewnia, że Robin Arryn słucha jego rad, a on sam jest lojalny wobec korony.
Na zakończenie rozmowy Petyr przyznaje, że nie był w stanie wykonać polecenia odnalezienia Aryi Stark, ale wie, co się dzieje z Sansą i gdzie ona przebywa. Cersei nie chce wierzyć w to, że dziewczyna jest w Winterfell i wścieka się na wieść o planowanym ślubie Sansy z Ramsayem. Lord Baelish doradza cierpliwość, gdyż uważa, że należy pozwolić aby Boltonowie i Stannis walczyli ze sobą, a zaatakować dopiero zwycięzcę tego starcia. Ponieważ Cersei nie ma pod ręką osoby, którą mogłaby wysłać z wojskiem na Północ, Petyr proponuje, że uderzy na Boltonów z wojskami Doliny. W zamian chce otrzymać tytuł namiestnika Północy.

W Dorne Myrcella spaceruje po ogrodach ze swym narzeczonym. Obserwuje ich Doran oraz jego strażnik. Do Wodnych Ogrodów zbliżają się Jaime i Bronn. Nie przygotowali żadnego planu wydobycia księżniczki Myrcelli, zdając się na improwizację. Żmijowe Bękarcice oraz Jaime i Bronn ruszają do akcji w tym samym momencie. Bijatykę przerywa nadejście Areo Hotaha i kilkudziesięciu strażników. Dziewczyny, Bronn i Jaime zostają aresztowani.

Do Królewskiej Przystani przybywa Olenna Tyrell. Pociesza Margaery, która niepokoi się o los swego brata, następnie Królowa Cierni udaje się na rozmowę do Cersei, ale kobiety nie czynią żadnych ustaleń poza prawieniem sobie złośliwości.
Loras jest przesłuchiwany przez Wielkiego Wróbla. Stanowczo wypiera się jakichkolwiek nieformalnych związków z Renlym oraz zaprzecza, by utrzymywał kontakty z innymi mężczyznami, przysięgając na Siedmiu że to kłamstwa. Na pytania musi także odpowiedzieć królowa Margaery, która lojalnie trzyma stronę swego brata. Wielki Wróbel sprowadza świadka – Olvara, chłopaka z burdelu Littlefingera, który doskonale znał preferencje Lorasa i opowiada o nich zebranym. Lorasowi grozi formalny proces. Do aresztu trafia także Margaery, za składanie fałszywych zeznań pod przysięgą. Obecny na sali Tommen nie czyni nic, by powstrzymać fanatyków.

W dzień swego ślubu Sansa bierze kąpiel. Usługuje jej Myranda, która opowiada o poprzednich dziewczynach Ramsaya i o tym, że on szybko się nudzi swymi partnerkami. Theon prowadzi Sansę do bożego gaju, gdzie odbywa się ślubna ceremonia. Theon towarzyszy Sansie i Ramsayowi w drodze do komnaty Ramsaya i na wyraźne życzenie swego pana jest świadkiem ich nocy poślubnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>