Odcinek 6 – Wspinaczka

Gra o tron sezon 3_small

Gra o tron, sezon III, odcinek 6
Wspinaczka
(ang. The Climb)

 

Sam i Goździk nocują w lesie. Sam próbuje rozpalić ognisko, ale najwyraźniej nie ma o tym pojęcia i musi zdać się na rady dziewczyny. Sam pokazuje jej obsydianową broń, znalezioną pod Pięścią Pierwszych Ludzi, a następnie opowiada o Murze.

Między Meerą Reed a Oshą nieustannie wybuchają spory. Bran nakazuje im pogodzić się, ale atmosfera nadal jest daleka od ideału. Jojen zaczyna spać niespokojnie, Meera pomaga bratu przetrwać atak i wyjaśnia zebranym, że wizje Jojena mają swoją cenę. Chłopak po przebudzeniu twierdzi, że widział Jona Snow. Snow był za Murem, otoczony przez wrogów.

Dzicy dotarli pod Mur i przygotowują się do wspinaczki. Ygritte daje Jonowi raki do umocowania na butach i swobodnie wspomina wspólne chwile spędzone z Jonem. Zapewnia też chłopaka, że nie zdradzi innym jego tajemnicy, gdyż nie uwierzyła w zmianę poglądów Jona Snow i wie, że chłopak wcale nie zdradził Nocnej Straży. Ygritte uważa się za kobietę Jona, ale uczucie do chłopaka nie przeszkadza jej grozić mu bardzo poważnymi konsekwencjami, gdyby ją zdradził. Tormund udziela Jonowi kilku rad odnośnie wspinania się na Mur.

Arya ćwiczy strzelanie z łuku. Idzie jej nieźle, ale łucznik Bractwa nieustannie ją poprawia. Ćwiczenia przerywa przybycie Melisandre. Kapłanka rozmawia z Thorosem z Myr w języku starovalyriańskim. Zarzuca Thorosowi, że zaniedbał misję, z jaką został wysłany do Westeros. Melisandre jest zaskoczona widokiem Berica i tym, że Thoros miał moc sześciokrotnie przywrócić go do życia. Kapłanka R’hllora przybyła po Gendry’ego. Banici nie zważając na protesty Aryi oddają chłopaka Melisandre, w zamian otrzymują dwie solidnie wypchane sakiewki.

Theon tkwi przywiązany do krzyża. Obecny w komnacie Ramsay Bolton znęca się nad nim, odmawiając mu snu i wody oraz proponując sadystyczną grę, w której Theon nie ma szans na wygraną.

Robb spotyka się z przedstawicielami rodziny Freyów, którzy przekazują mu warunki Waldera Freya. Stary lord domaga się przeprosin, Harrenhal oraz okolicznych ziem w charakterze zadośćuczynienia, a także żąda, aby Edmure Tully ożenił się z jego córką, Roslin. Edmure od lat odrzuca matrymonialne propozycje Freyów, ale teraz Robb daje mu propozycję nie do odrzucenia. Małżeństwem z Roslin Edmure zadośćuczyni za błędy popełnione pod Kamiennym Młynem.

Brienne i Jaime jedzą posiłek wraz z Roose Boltonem. Jaime nie radzi sobie ze sztućcami i Brienne pomaga mu pokroić pieczeń. Roose obiecuje, że odeśle Lannistera do ojca, pod warunkiem, że Jaime zapewni Tywina, że Bolton nie miał nic wspólnego z okaleczeniem jego syna. Brienne ma pozostać w Harrenhal.

Olenna Tyrell przeprowadza kolejną rozmowę. Tym razem omawia z Tywinem propozycję ożenienia Cersei z Lorasem. Mimo oporów Olenny, Tywin przeforsował swoje zdanie, czym zasłużył na komplement.

Trwa wspinaczka na Mur. Wolni ludzie wspinają się w zespołach kilkuosobowych, powiązani ze sobą linami. Nieostrożny ruch powoduje odpadnięcie znacznego fragmentu Muru wraz z uczepionymi go ludźmi. Ygritte i Jon też spadają, ale Tormund utrzymuje linę, na której młodzi wiszą. Orell uważa, że trzeba ich odciąć i natychmiast wprowadza swoje słowa w czyn. Jonowi Snow udaje się zaczepić czekanami i dalej wspina się razem z Ygritte.

Sansa rozmawia z Lorasem, a przyglądają się temu Tyrion i Cersei. Rodzeństwo rozmawia o przyszłości i żadne z nich nie jest optymistycznie nastawione do obiecanego im przez Tywina ślubu. Tyrion chce się dowiedzieć, kto wydał ser Mandonowi rozkaz zamordowania go podczas walk nad Czarnym Nurtem. Cersei uchyla się od odpowiedzi, co pozwala Tyrionowi domyśleć się, że za zamachem stał Joffrey.
Tyrion udaje się do komnaty Sansy, by poinformować ją o planowanym ślubie.

W sali tronowej spotyka się Varys z Littlefingerem. Wymieniają się uprzejmościami, przy czym Baelish wspomina, że to on udaremnił plan Varysa, by wydać Sansę za Lorasa i wygłasza monolog o chaosie i drabinie. Littlefinger wiedział również o podwójnej roli, jaką odgrywała Ros i sprezentował ją Joffreyowi, który zastrzelił dziewczynę z kuszy. Sansa wiedząc o ślubie z Tyrionem obserwuje z płaczem, jak statek który miał ją wywieźć z Królewskiej Przystani odpływa.
Po długiej wędrówce Jon Snow i Ygritte docierają na górę. Dziewczyna spełnia swe marzenie o spojrzeniu na świat ze szczytu Muru.

 

 

Różnice między książką a serialem
– Melisandre nie spotkała się z Thorosem ani z Dondarrionem. Nie kupiła od nich Gendry’ego, nie miała też okazji rozmawiać z Aryą. Gendry przystał do Bractwa bez Chorągwi.
– w książce brak rozmowy Olenny i Tywina. Tywin grozi, że wcieli Lorasa, jedynego dziedzica Wysogrodu, do gwardii królewskiej. Książkowy Loras ma jeszcze dwóch braci,  więc mógł zostać królewskim gwardzistą.
– Sansa aż do chwili ślubu żyła w nieświadomości, że Lannisterowie planują ją wydać za Tyriona.

 

(aw)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>