Odcinek 9 – Baelor

Gra o tron sezon 1

Gra o tron, sezon I, odcinek 9
Baelor

 

Uwięzionego w lochu Neda ponownie odwiedza Varys. Ned dowiaduje się, że Sansa błagała króla o jego życie i że Robb wraz z wojskiem maszeruje na południe. Varys podpowiada, że Cersei bardziej obawia się Stannisa Baratheona i jego pretensji do tronu i zapewnia, że jeśli Ned postąpi zgodnie z wytycznymi królowej to uratuje życie i będzie mógł dołączyć do Nocnej Straży. Eddard odmawia, ceniąc honor wyżej od życia, ale Varys szantażuje go losem Sansy.

 

Armia Robba zatrzymała się pod Bliźniakami, twierdzą stojącą nad Tridentem, którą włada lord Frey. Na negocjacje do Freya udaje się Catelyn Stark i w zamian za obietnicę małżeńską złożoną w imieniu Robba i Aryi uzyskuje zgodę Freya na przeprawę wojsk. Ponadto wojska Freya przyłączają się do wojsk Północy.

 

Lord dowódca daje Jonowi Snow w prezencie Długi Pazur, miecz z valyriańskiej stali, który był w posiadaniu rodu Mormontów od pięciu stuleci. Współbracia gratulują Jonowi, a Sam mówi Jonowi czego dowiedział się przypadkiem o wojnie prowadzonej przez Robba. Jon chciałby dołączyć do brata, ale ma świadomość, że złożona przysięga wiąże go z Nocną Strażą. Z chłopakiem rozmawia maester Aemon. Starzec opowiada o własnej przeszłości, o wyborach jakich musiał dokonać, a wtedy Jon odgaduje, że maester pochodzi z rodu Targaryenów.

 

Khal Drogo spada z konia, a zgodnie z dothrackim zwyczajami, khal który nie może jechać konno nie jest khalem. Daenerys próbuje ratować sytuację, nakazuje zatrzymać khalasar i wezwać uzdrowicielkę, Mirri Maz Duur.

 

Tywin Lannister ucztuje ze swymi ludźmi. Rozmowę przerywa wejście Tyriona, który dowiaduje się od ojca, że do bitwy ma ruszyć w pierwszej linii, wraz z ludźmi z górskich klanów. Perspektywa rychłej śmierci odbiera Tyrionowi apetyt. Wraca do swego namiotu, gdzie czeka na niego Bronn z Shae, młodą i przystojną markietanką, którą najemnik odebrał jakiemuś rycerzowi. Bronn wychodzi, pozostawiając Tyriona samego z dziewczyną.

 

Stan khala Drogo się pogarsza, ale Daenerys nie chce słuchać rad Joraha, który sugeruje ucieczkę w stronę Ashai i upiera się, że pozostanie przy khalu. Rycerz uświadamia dziewczynie, że Dothrakowie rządzą się innymi prawami niż te obowiązujące w Westeros, syn khala nie ma praw do khalasaru i że następca Drogo prawdopodobnie zabije syna swego poprzednika. Bracia krwi Drogo są wzburzeni, ale Daenerys nadal pokłada nadzieje w umiejętnościach Mirri Maz Duur. Prosi uzdrowicielkę, by za wszelką cenę ocaliła khala. Maegi wspomina o magii krwi oraz o wysokiej cenie, jaką płaci się za życie. Zabrania też wchodzić komukolwiek do namiotu. Daenerys zgadza się na wszystko i wiedźma rozpoczyna mroczny rytuał. Przed namiotem Drogo zebrali się członkowie khalasaru, jeden z braci krwi próbuje powstrzymać działania kapłanki, ale Jorah wyzywa go do walki i pokonuje dzięki swej zbroi. Daenerys zaczyna rodzić, nieświadomy zakazów Jorah wnosi nieprzytomną dziewczynę do namiotu khala.

 

Tyrion, Bronn i Shae piją wino, rozmawiają i grają w gry. Oszołomiony winem Tyrion opowiada towarzyszom historię swojej pierwszej miłości.
Wojska Starków maszerują całą noc i rankiem zaskakują Lannisterów. Wojska Tywina łatwo radzą sobie z armią Północy, ale po bitwie okazuje się, że Robb wysłał tylko część sił przeciw Tywinowi, koncentrując się na wojsku Jaimego Lannistera. Jaime dostaje się do niewoli, ale Robb ma świadomość, że jedna zwycięska potyczka nie oznacza automatycznie wygrania całej wojny.

 

Arya poluje na gołębie w uliczkach Królewskiej Przystani, lecz uliczni sklepikarze nie chcą wymieniać swego towaru na zdobycz dziewczynki. Mieszkańcy miasta tłumnie podążają do septu Baleora i Arya udaje się tam wraz z innymi. Zauważa swego ojca prowadzonego przez miejskich strażników. Ned również dostrzega córkę i wskazuje ją Yorenowi z Nocnej Straży. Zgodnie z ustaleniami, Eddard Stark publicznie przyznaje się do zdrady i oświadcza, że Joffrey jest prawowitym władcą. Młody król nakazuje ściąć Neda, wyrok zostaje wykonany natychmiast.

 

 

(aw)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>