Odcinek 9 – Bitwa bękartów

game-of-thrones-season-6 poster

Gra o tron, sezon VI, odcinek 9
Bitwa bękartów
(ang. Battle of Bastards)

Daenerys Targaryen obserwuje ze szczytu piramidy oblężenie Meereen. Panowie atakują miasto ogniem z okrętów. Tyrion jest wyraźnie przestraszony odgłosami walki, ale przekonuje Daenerys, że miasto jest w niezłej kondycji. Daenerys nie zamierza się poddawać, wraz z towarzyszami udaje się na negocjacje z Panami, do których najwyraźniej nie dociera, że omawiane są warunki ich kapitulacji. Rozmowy przerywa pojawienie się Drogona. Dany dosiada smoka i wzbija się w powietrze. Z podziemi wychodzą pozostałe dwa smoki. Przed bramami Meereen synowie harpii mordują ludzi, ale zostają zabici przez armię Dothraków dowodzoną przez Daario Naharisa.
Daenerys podpala niektóre statki komendą Dracarys. Straż Dobrych Panów porzuca posterunek, a Szary Robak zabija dwóch z trzech negocjatorów. Tyrion nakazuje ocalałemu udać się do swych ludzi, opowiedzieć co widział i przestrzec dobrych panów przed ponownym atakiem na Meereen czy Daenerys.

Jon Snow wraz z Sansą, Davosem, Tormundem i lady Mormont udają się w pobliże Winterfell by rozmawiać z Ramsayem. Ramsay domaga się zwrotu Sansy i poddania wojsk Jona oraz złożenia przez tego ostatniego hołdu. Grozi, że w przeciwnym wypadku zabije Rickona.

Wieczorem Jon Snow przeprowadza naradę wojenną. Sansa ma do niego pretensje, że nie chce korzystać z jej rad, chociaż ze wszystkich obecnych ona najlepiej poznała Ramsaya. Sansa nie ma też złudzeń, że Ramsay pozwoli żyć Rickonowi, który jako legalny syn Neda Starka, może skutecznie podważyć jego prawa do Północy i do Winterfell. Jon udaje się do namiotu Melisandre i rozkazuje jej, aby nie przywoływała go ponownie z zaświatów gdyby poległ w walce.

Davos znajduje stos pozostały po spaleniu Shireen a na nim drewnianego jelonka, którego dał w prezencie księżniczce.

Yara Greyjoy i Theon Greyjoy stoją przed obliczem Daenerys. Proponują Daenerys swoje statki, w zamian na oddanie im Żelaznych Wysp oraz za pomoc w zabiciu Eurona. Daenerys stawia jednak warunki – koniec z dotychczasowym stylem życia żelaznych ludzi, koniec z napadami, morderstwami i łupieniem.

Nadszedł dzień bitwy pod Winterfell. Ramsay przyprowadza Rickona, nakazuje mu biec do brata i zabija go z łuku w momencie, w którym Rickona dzieliło od Jona kilka kroków. Rozpoczyna się bitwa, Jon Snow gotowy na śmierć w pewnym momencie zaczyna walczyć o swoje życie. Przewaga liczebna jest po stronie Boltona, ale w kluczowym momencie przybywają wojska z Doliny, sprowadzone przez Littlefingera. Ramsay z pozostałymi wojskami zamyka się w Winterfell z nadzieją na przetrwanie oblężenia, ale olbrzym Wun Wun wyważa bramę po czym umiera. Wściekły Jon Snow rzuca się z pięściami na Ramsaya i masakruje mu twarz. Z pola przynoszą ciało Rickona, Jon nakazuje pochować go w kryptach, obok Neda. Sansa chce wiedzieć, gdzie jest Ramsay. Znajduje go w psiarni i zostawia go na pożarcie jego własnym psom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>