Riverrun

Riverrun, będące od tysiąca lat w posiadaniu wielkiego rodu Tullych, jest jedną z najważniejszych twierdz Dorzecza. Choć nie tak wielki jak Harrenhall, od czasów Podboju jest siedzibą Najwyższych Lordów Tridentu.

Konstrukcja i otoczenie twierdzy.

Zamek ten jest położony na końcu cypla, w miejscu gdzie Kamienny Nurt (Tumblestone River) wpada do Czerwonych Wideł (Red Fork). Twierdza jest dostosowana kształtem do terenu – zbudowano ją na planie trójkąta. Jako budulca użyto piaskowca. Dwa boki trójkąta tworzą rzeki, a trzecim jest olbrzymia fosa, łącząca oba nurty. W czasie pokoju fosa jest sucha, jednak w razie zagrożenia władcy zamku mogą otworzyć śluzy i wypełnić ten wielki rów wodą, przez co na czas oblężenia zamek staje się wyspą. Mury twierdzy są zbudowane tuż nad wodą, praktycznie wyłaniają się z nurtu. Dzięki temu bardzo trudno oblegać Riverrun, gdyż trzeba podzielić siły na trzy odizolowane od siebie obozy położone odpowiednio: na północ od Kamiennego Nurtu, na południe od Czerwonych Wideł oraz pomiędzy rzekami, na zachód od fosy. Zamek ma dodatkową linię niższych murów odgradzających przystań od donżonu. Do obsadzenia twierdzy wystarczy mniej niż 200 ludzi zaś obszerne spichlerze pozwalają zgromadzić zapasy na 2 lata oblężenia. Zamek opisywany jest jako „wielki kamienny okręt o dziobie zwróconym w dół rzeki”.

Obiekty, które znajdują się w obrębie murów, to między innymi:

  • Wieża Koła (Wheel Tower) – zbudowana w ciągu murów nad Kamiennym Nurtem, z jednej strony porośnięta bluszczem. Znajduje się w niej olbrzymie koło wodne napędzane przez prąd tej rzeki. Skrzypienie tej konstrukcji jest bardzo charakterystyczne. Nie wiemy, jakie mechanizmy porusza.
  • Wodna Brama (Watergate)-położona poniżej Wieży Koła (płynąc z prądem Kamiennego Nurtu) jest jedną z dróg prowadzących do zamku. Dostać się można było do niej jedynie łodzią. Zamyka ją solidna żelazna krata, obecnie mocno zardzewiała. Gdy jest zamknięta, sięga samego dna. Za bramą jest zamkowa przystań. Łodzie cumują do żelaznych pierścieni umocowanych w murze. Z przystani na zamek prowadzą tzw. Wodne Schody. Idąc nimi, a następnie przez niski mur zamkowy, można dojść do donżonu.

Donżon zamku Riverrun zbudowano, tak jak cały zamek, na planie trójkąta. W wieży znajduje się komnata lorda, również trójkątna, z kamiennym balkonem skierowanym na wschód, z którego roztacza się widok na obie rzeki. Aby się tam dostać, należy wejść po krętych schodach. Oprócz komnat lorda, w donżonie znajduje się sala tronowa namiestników i Wielka Komnata.

  • Lochy Riverrun są położone poniżej poziomu rzek po północnej stronie zamku. Cele są ciemne i wiecznie wilgotne, ich ściany pokrywa saletra W lochach słychać szum Kamiennego Nurtu. Zamykane są solidnymi, okutymi żelazem drzwiami. Prowadzą do nich kręte schody, a najbliższa droga z donżonu wiedzie przez boży gaj.
  • Główna brama zamku znajduje się między rzekami. Jest wyposażona w kratę i most zwodzony przerzucony nad fosą. Żelazne kolce kraty chroniącej bramę po zamknięciu wbijają się w błotnistą ziemię. Przy ruchliwym dziedzińcu za główną bramą znajdują się m.in. stajnie.
  • Boży gaj w Riverrun jest jasnym i rozległym ogrodem, przez który płyną strumyki. Rosną w nim m.in. sekwoje, stare potężne wiązy oraz mięta, której liście lubił żuć Petyr Baelish. Wyrzeźbiona w smukłym pniu twarz drzewa-serca wyraża – zdaniem Catelyn – bardziej smutek niż zaciekłość. Boży gaj położony jest między donżonem, a Wieżą Koła.
  • Sept, otoczony ogrodem (nie wiemy, czy ogród łączy się z bożym gajem, czy nie). Miał go wybudować Hoster Tully dla swojej żony Minisy Whent.
  • W Riverrun znajduje się też warzelnia i (zapewne) młyn (był w każdym zamku)

Wokół twierdzy roztaczają się płaskie tereny, umożliwiające obrońcom kontrolę brzegów rzek na odległość wielu mil. Najbliższy bród prowadzący przez Czerwone Widły (w górę rzeki, gdzie wody są płytkie i błotniste) jest w zasięgu wzroku z wież zamkowych. Ziemie otaczające Riverrun opisywane były jako żyzne i dające dobre plony… dopóki nie wybuchała wojna pięciu królów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>