Jaime Lannister

Jaime Lannister

Przydomek: Królobójca (Kingslayer)

Syn Tywina Lannistera i jego żony Joanny, również z Lannisterów. Bliźniaczy brat i zarazem kochanek królowej Cersei, biologiczny ojciec Joffreya, Myrcelli i Tommena. Członek Gwardii Królewskiej. Ma trzydzieści kilka lat. Jest wysoki i przystojny. Ma typowe dla Lannisterów złote włosy i zielone oczy. Należy do najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych rycerzy w Westeros. Kocha walkę. Początkowo jawi się jako osoba arogancka, amoralna i cyniczna. Zmienia się wskutek ciężkich przeżyć i znajomości z wojowniczką Brienne z Tarthu. Stara się odzyskać honor.

 

Przedakcja

W dzieciństwie Jaimego łączyła bliska więź z bliźniaczą siostrą Cersei. Ich zabawy nabrały z czasem charakteru seksualnego. Gdy służąca ich przyłapała, matka kazała rozdzielić rodzeństwo i przenieść sypialnię chłopca na przeciwną stronę zamku. Niedługo później lady Joanna umarła przy narodzinach Tyriona. W przeciwieństwie do Cersei, która od początku nienawidziła karłowatego brata, Jaime go pokochał.

Gdy Jaime miał jedenaście lat, został giermkiem lorda Sumnera Crakehalla. Dwa lata później wygrał pierwszą walkę zbiorową na turnieju. W wieku piętnastu lat wziął udział w starciu z banitami (Bractwo z Królewskiego Lasu) i okrył się chwałą, m.in. dzięki uratowaniu lorda Crakehalla. W nagrodę został pasowany na rycerza przez ser Arthura Dayne’a, uważanego za wzór cnót rycerskich. Lannister nosił wówczas przydomek Młody Lew.

Gdy Jaime wracał do Casterly Rock, postanowił odwiedzić siostrę, przebywającą wraz z ojcem w Królewskiej Przystani. Cersei powiedziała mu, że lord Tywin planuje go ożenić z Lysą Tully, i namawiała go, by wstąpił do Gwardii Królewskiej. W ten sposób uniknąłby niechcianego małżeństwa z Lysą i byłby blisko siostry. Po upojnej nocy Jaime zgodził się na propozycję Cersei. Już miesiąc później Młody Lew został przyjęty do Gwardii Królewskiej podczas wielkiego turnieju w Harrenhal. Wkrótce się okazało, że król Aerys chciał jedynie pozbawić lorda Tywina dziedzica. Chłopak nie mógł się nawet wykazać na turnieju. Natychmiast po ceremonii inwestytury został wysłany do stolicy, by strzec królowej Rhaelli i księcia Viserysa. Rozgniewany lord Tywin przy pierwszej sposobności zrezygnował ze stanowiska namiestnika i wyjechał wraz z Cersei do Casterly Rock. Bliźnięta w dalszym ciągu pozostawały rozdzielone.

Nastoletni Jaime był świadkiem okrutnych postępków szalonego króla, m.in. palenia ludzi żywcem. Nauczył się zachowywać dystans do widzianych okropności, budować mur wewnątrz siebie. Gdy zaczęła się rebelia Roberta, prosił, by pozwolono mu wyruszyć w pole, jednak Aerys postanowił go zatrzymać, gdyż obawiał się lorda Tywina. Gdy po Bitwie Dzwonów stało się jasne, że Robert może zwyciężyć, król zdecydował, że prędzej spali miasto dzikim ogniem, niż odda je buntownikowi. Rozkazał piromantom poczynić stosowne przygotowania. Jaime o tym wiedział.

Gdy książę Rhaegar poniósł klęskę i poległ nad Tridentem, lord Tywin zwołał chorążych i pomaszerował na Królewską Przystań. Król dał się przekonać wielkiemu maesterowi Pycelle, że pan Casterly Rock przybył po to, by bronić stolicy, i rozkazał otworzyć przed nim bramy. Lord Tywin był jednak po stronie buntowników. Jego siły splądrowały miasto. Gdy Aerys się o tym dowiedział, rozkazał Jaimemu przynieść głowę jego ojca, zaś piromancie – podpalić Królewską Przystań. Młody Lannister zabił głównego piromantę, po czym poderżnął gardło samemu Aerysowi. Krótko później do zamku weszli ludzie lorda Tywina. Oczekiwali od Jaimego wskazówek co do tego, kto powinien zostać następnym królem, ale młodzieniec odrzekł, że mogą ogłosić władcą kogo chcą. Usiadł na Żelaznym Tronie w oczekiwaniu na kogoś, kto przyjdzie go objąć. Tak zastał go Eddard Stark.

Lord Stark nalegał, by zesłać Jaimego do Nocnej Straży, jednak Jon Arryn przekonał króla Roberta, że młody Lannister powinien pozostać członkiem Gwardii Królewskiej. Jaime zachował biały płaszcz, ale od tej pory zwano go Królobójcą. Gdy król Robert ze względów politycznych ożenił się z Cersei Lannister, brat i siostra nareszcie znaleźli się blisko siebie i wznowili romans. Joffrey, Myrcella i Tommen uchodzili za potomków Roberta Baratheona, lecz w rzeczywistości byli dziećmi Jaimego.

Królobójca czasami odwiedzał Casterly Rock. Podczas jednej z wizyt on i Tyrion, wówczas trzynastoletni, jechali nocą do zamku. Widzieli, jak banda zbójców napadła czternastoletnią córkę zagrodnika imieniem Tysha. Jaime ruszył w pościg za łotrzykami, Tyrion zaopiekował się dziewczyną. Zakochał się w niej i wziął z nią potajemny ślub. Kiedy lord Tywin się o tym dowiedział, kazał starszemu synowi okłamać brata, że Tysha była w rzeczywistości prostytutką, a Jaime zaaranżował całą sytuację, by Tyrion „stał się mężczyzną”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>