Jaime Lannister

Uczta dla wron

Po tym, jak znaleziono zwłoki lorda Tywina, Jaime przeszukiwał ukryte przejścia w zamku. Cersei chciała, by został królewskim namiestnikiem, ale odmówił. Przez siedem dni czuwał w sepcie przy ciele ojca. Siostra przyszła do niego jeszcze raz, próbowała go uwieść i namówić, by zgodził się zostać jej namiestnikiem. Ostatniego dnia uroczystości pogrzebowych w stolicy Jaime widział, jak Cersei beszta Tommena, który zwymiotował przy zwłokach dziadka, i pocieszał chłopca. Po zakończeniu czuwania doradził siostrze, by zgodziła się na szybki ślub Tommena i Margaery Tyrell, a lorda Tyrella wysłała, by zdobył Koniec Burzy. Na weselu relacje bliźniąt były już dość napięte. Cersei przestała słuchać jego rad, poza tym Królobójcę dręczyła zazdrość.

Królowa regentka w końcu wysłała brata do Dorzecza. Miał zakończyć oblężenie Riverrun i wydostać z Harrenhal jeńców, których Lannisterowie obiecali uwolnić. Jaime miał protezę utraconej ręki, wykonaną ze złota, z palcami z macicy perłowej. Zabrał ze sobą królewskiego kata, Ilyna Payne’a, by z nim trenować. Ser Ilyn nie miał języka i nie umiał pisać, nie mógł więc nikomu wyjawić, jak źle walczy Jaime.

Gdy Królobójca dotarł do Harrenhal, zastał tam ludzi Gregora Clegane’a. Dowiedział się o powolnej, okrutnej śmierci Hoata i o tym, że jego ciałem nakarmiono jeńców oraz samego Hoata. Zabrał ze sobą ludzi ser Gregora oraz Pię, służącą o swobodnych obyczajach, ponieważ nowy kasztelan Harrenhal, Bonifer Hasty, nie chciał ich zatrzymać.

Potem Jaime odwiedził Darry, zamek Lancela Lannistera. Dowiedział się o dużej aktywności banitów w okolicy. Porozmawiał też z kuzynem, który stał się bardzo pobożny. Lancel wyznał, że pomógł Cersei w zabiciu króla Roberta i że z nią sypiał. Oznajmił też, że zamierza wstąpić do Synów Wojownika, niedawno reaktywowanego zakonu rycerskiego.

Królobójca pojechał z Darry do Riverrun. Oblężenie zamku nie miało końca, ponieważ interesy oblegających były sprzeczne. Daven Lannister, kuzyn Jaimego, planował zdobyć twierdzę szturmem, do czego nie chciał dopuścić Emmon Frey, nowy pan Riverrun. Ryman Frey wystawił szafot i groził, że powiesi Edmure’a Tully’ego, ale nie zgadzał się na to lord Westerling, którego żona i dzieci były w zamku. Jaime spróbował pertraktować z Bryndenem Tullym, dowódcą obrońców Riverrun, ale ten nie miał zamiaru się poddać. Gdy już zapadła decyzja o szturmie, Jaime podjął ostatnią próbę zdobycia zamku bez rozlewu krwi. Zabrał Edmure’a sprzed szafotu, pozwolił mu się wreszcie wykąpać. Podczas rozmowy zażądał od Tully’ego poddania Riverrun pod groźbą m.in. zabicia nienarodzonego jeszcze dziecka Edmure’a. Tully wydał obrońcom twierdzy rozkaz kapitulacji. Gdy Lannisterowie przejęli zamek, Królobójca spotkał się z Jeyne Westerling i jej matką. Wyprawił je wraz z Edmurem i innymi jeńcami do Casterly Rock. Niedługo później do Riverrun przyleciał kruk z wiadomością od Cersei, która została pojmana przez Wiarę. Błagała brata o powrót do stolicy i ratunek. Jaime kazał maesterowi wrzucić list do ognia.

 

Taniec ze smokami

Królobójca udał się do Raventree, by zakończyć kolejne oblężenie. Dowodził nim lord Bracken. Broniący zamku lord Blackwood nie chciał się mu poddać, ponieważ ich rody były od dawna skłócone, ale był gotów skapitulować przed Lannisterem. Jaime ustalił warunki pokoju. Wziął szesnastoletniego Hostera Blackwooda jako zakładnika. Dla pewności zażądał też, by Bracken przysłał na dwór którąś ze swych córek. Kiedy Królobójca dotarł do Pennytree, przyjechała do niego Brienne. Powiedziała, że znalazła Starkównę dzień drogi stąd, ale Jaime musi jechać wraz z nią, w przeciwnym wypadku Ogar zabije dziewczynę. Od tej pory nikt nie widział Królobójcy.

 

Teorie

Jaime może być valonqarem z przepowiedni Maggy Żaby – „małym braciszkiem”, który zabije Cersei. Urodził się jako drugi, czyli jest młodszy od swej siostry bliźniaczki, a jego relacje z Cersei bardzo się ochłodziły. Królobójca ma jej za złe zdradę, ponadto chwilami przypomina mu swym zachowaniem Aerysa. Aby zabić królową, Jaime musiałby najpierw wyjść żywy z rąk Kamiennego Serca. Niektórzy fani spekulują, że odbędzie się sąd boży i Królobójca stanie do walki z Brienne, która pozwoli się pokonać. Inni snują domysły, że Jaime i Brienne zostaną wysłani przez Kamienne Serce z jakąś misją.

 

autor: Rudbekia

 

Przypisy:

[i] G.R.R.Martin, Nawałnica mieczy. Krew i złoto, rozdz. Jaime II, tłum. M. Jakuszewski, Wydawnictwo Zysk i Ska, 2007, wydanie II, str. 239.

[ii] G.R.R.Martin, Nawałnica mieczy. Krew i złoto, rozdz. Tyrion VI, tłum. M. Jakuszewski, Wydawnictwo Zysk i Ska, 2007, wydanie II, str. 459.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>