Jaime Lannister

Gra o tron

Jaime towarzyszył rodzinie królewskiej w podróży do Winterfell. Wziął udział w uczcie wydanej na cześć króla. Gdy Robert wyjechał na polowanie, Cersei i jej brat oddali się miłosnym igraszkom. Widział to Bran Stark. Królobójca zrzucił chłopca z okna wieży.

W drodze do stolicy król oznajmił Eddardowi Starkowi, że zamierza mianować Jaimego namiestnikiem Wschodu. Gdy Arya Stark pobiła Joffreya i uciekła, Lannister brał udział w poszukiwaniach dziewczynki. Później, w stolicy, walczył podczas turnieju namiestnika i został pokonany przez Sandora Clegane’a.

Gdy Catelyn pojmała Tyriona, Jaime domagał się od Eddarda jego uwolnienia. Rozkazał zabić ludzi towarzyszących namiestnikowi. Potem Królobójca wyjechał z miasta. Lord Tywin powierzył synowi dowództwo nad częścią armii Lannisterów w Dorzeczu. Jaime początkowo odnosił zwycięstwa, m.in. wziął do niewoli Edmure’a Tully’ego i oblegał Riverrun. Robb Stark ruszył twierdzy na odsiecz. Zaskoczył Lannisterów w Szepcącym Lesie. Podczas bitwy Królobójca usiłował się przedrzeć przez wojska Północy i dotrzeć do Robba. Zabił m.in. Daryna Hornwooda i synów Rickarda Karstarka, ale w końcu został pojmany.

Po śmierci króla Roberta Cersei objęła funkcję królowej regentki. Zwolniła ze służby ser Barristana Selmy’ego, lorda dowódcę Gwardii Królewskiej, i mianowała na jego miejsce brata-bliźniaka.

 

Starcie królów

Od czasu bitwy w Szepczącym Lesie Jaime Lannister pozostawał jeńcem Robba Starka. Tyrion prowadził negocjacje w sprawie jego uwolnienia. Wysłał też przebranych za posłańców ludzi, którzy mieli uwolnić Królobójcę, jednak ucieczka została udaremniona. Od tej pory Jaime siedział nie w wieży, ale w lochu, co pogorszyło jego kondycję.

Kiedy Catelyn Stark otrzymała wiadomość o śmierci swoich synów Brana i Rickona, zapragnęła za wszelką cenę odzyskać córki. Wierzyła, że obie przebywają w niewoli u Lannisterów. Postanowiła uwolnić Jaimego, ale przedtem zmusiła go do przyznania się, że to on zrzucił z Brana z okna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>