Theon Greyjoy

Teorie

Wielu fanów zastanawia się, kim był zakapturzony mężczyzna, którego spotkał Theon. Status ontologiczny nieznajomego budzi wątpliwości. Niektórzy sądzą, że młody Greyjoy miał halucynacje, inni są zdania, że rozmawiał z duchem jednego z dawno zmarłych Starków, jednak większość uważa, że był to żywy człowiek. Wśród kandydatów wymienia się m.in. Robetta Glovera i Harwina, syna Hullena.

 

Wydaje się, że dalsze losy Theona są przesądzone i Stannis zgładzi go w ten czy inny sposób. Spekulacje fanów dotyczą metody egzekucji oraz jej spodziewanych skutków. Niektórzy liczą na to, że złożenie Greyjoya w ofierze Panu Światła pozwoli osiągnąć którąś z rzeczy obiecywanych Stannisowi przez Melisandre, np. obudzenie kamiennego smoka. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak to, że jeniec zostanie ścięty – wskazuje na to np. dziwne zachowanie kruków, które nagle zaczęły krzyczeć „drzewo” i „Theon”.

 

Część fanów uważa, że najmłodszy Greyjoy mimo wszystko ma szanse na przeżycie. Liczą na to, że zanim dojdzie do egzekucji, król spotka się z lordem Białego Portu i dowie się od niego, że młodzi Starkowie żyją. Gdyby Theon został oczyszczony z najpoważniejszego zarzutu, Stannis mógłby mu okazać łaskę. Inni sugerują, że Asha ma jakiś plan uwolnienia brata.

 

Niektórzy sądzą, że Theon został nie tylko okaleczony, ale też wykorzystany seksualnie. Wyraźnie unika kontaktu cielesnego, nie chce, by ktokolwiek go dotykał, co jest charakterystyczne m.in. dla ofiar gwałtu. Zachowanie młodego Boltona względem więźnia jest dwuznaczne, np. kiedy Theon kąpał się przed wyruszeniem do Fosy Cailin, Ramsay był przy tym obecny, potem, gdy „Fetor” wrócił z twierdzy, jego pan pocałował go w policzek. Sam Theon stwierdził, że kiedy młodemu Boltonowi znudzi się zadawanie bólu żonie, „wróci do swojego Fetora”[iii] i że „Fetor należy do Ramsaya, a Ramsay do Fetora”.[iv]

 

Theon sypiał z młynarzową znad Żołędziowej Wody. Nie wiadomo dokładnie, kiedy to miało miejsce. Niewykluczone (choć mało prawdopodobne), że Theon był ojcem młodszego syna kobiety, ale o tym nie wiedział. Oznaczałoby to, że kazał zabić własne dziecko.

 

autor: Rudbekia
(fot. materiały prasowe HBO)

 

Przypisy:

[i] W Grze o tron pojawia się informacja, że Theon ma dziewiętnaście lat, a bunt Balona miał miejsce siedem lat wcześniej. Oznaczałoby to, że najmłodszy Greyjoy trafił do Winterfell jako dwunastolatek. Przeczą temu dane z kolejnych tomów. W Starciu królów sam Theon mówi, że zabrano go z domu, gdy był dziesięcioletnim chłopcem, i prawie dziesięć lat spędził ze Starkami. Zgadza się to ze wspomnieniami jego rodziców i siostry.

[ii] [ii] G.R.R.Martin, Taniec ze smokami. Część II, rozdz. Książę Winterfell, tłum. M. Jakuszewski, Wydawnictwo Zysk i Ska, 2011, wydanie I, str. 17.

[iii] G.R.R.Martin, Taniec ze smokami, Część II, rozdz. Sprzedawczyk, tłum. M. Jakuszewski, Wydawnictwo Zysk i Ska, 2011, wydanie I, str.87.

[iv] G.R.R.Martin, Taniec ze smokami, Część II, rozdz. Sprzedawczyk, tłum. M. Jakuszewski, Wydawnictwo Zysk i Ska, 2011, wydanie I, str.97.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>