Eddard Stark

Na stopniach Wielkiego Septu Baelora, po wygłoszeniu wobec tłumu zebranych mieszkańców Królewskiej Przystani fałszywego wyznania swych niepopełnionych wobec korony win, Eddard nie otrzymuje z rąk młodocianego króla Joffreya łaski, ale – wyrok śmierci. Królewski kat, ser Ilyn Payne, niezwłocznie wykonuje królewski rozkaz: ścina głowę lorda Eddarda jego własnym mieczem, Lodem. Śmierć ojca obserwuje ukrywająca się wśród tłumu Arya oraz Sansa, pozostająca nadal zakładniczką Lannisterów. Król Joffrey nakazuje zatknąć głowę skazańca na żelazny pal i wykorzystuje ją jako jeden z wielu sposobów dręczenia swojej narzeczonej, Sansy.

 

Na jawie czy we śnie wciąż go widziała. Patrzyła, jak żołnierze w złocistych płaszczach pchają go w dół, jak zbliża się ser Ilyn, jak wyciąga z pochwy na plecach Lód, widziała ten moment… kiedy… chciała wtedy odwrócić głowę, chciała, nogi się pod nią ugięły i upadła na kolana, a jednak nie mogła się odwrócić, wszyscy krzyczeli przeraźliwie, a jej Książę uśmiechnął się do niej, uśmiechnął się, a ona nabrała pewności, lecz tylko na jedno uderzenie serca, dopóki nie wypowiedział tych słów, a nogi jej ojca… zapamiętała to, jego nogi, jak drgnęły, kiedy ser Ilyn… kiedy miecz…[xxiv]

 

Wieść o ścięciu dotychczasowego namiestnika dociera do uszu jego bliskich na Północy i w Dorzeczu. Jest to bodźcem dla chorążych Starków do wypowiedzenia posłuszeństwa Żelaznemu Tronowi. Po blisko 300 latach od lądowania Aegona Zdobywcy w Westeros zostaje obwołany nowy król Północy[xxv] – Robb Stark, pierworodny syn lorda Eddarda.

Rozpoczyna się wojna pięciu królów.

 

Spekulacje:

Umysły fanów PLiO rozpalają próby rozwikłania tajemnicy pochodzenia Jona Snowa, co wiąże się z postacią Neda Starka, który zabrał swoje sekrety do grobu. Czy był on ojcem Jona? Którą z kobiet w swym życiu kochał najbardziej? Co się stało z Asharą? Czy Ned miał romans z córką rybaka? Co przyrzekł umierającej Lyannie? Czy to Lyanna jest matką Jona? Czy szczątki Eddarda dotarły bezpiecznie na Północ? Co zrobi Howland Reed – lord Strażnicy nad Szarą Wodą? Czy śmierć Neda była karą starych bogów za zabicie wilkora Sansy? Między innymi takie pytania zadręczają czytelników w oczekiwaniu na kolejne tomy sagi.

 

autor: Maegi
(fot. materiały prasowe HBO)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>