Oberyn Martell

oberyn_small

Pełne imię: Oberyn Nymeros Martell
Pseudonim: Czerwona Żmija (Red Viper).

Młodszy brat księcia Dorne, Dorana Martella.

Ma 42 lata, jest wysoki, szczupły, zgrabny. Ma wielkie, czarne, błyszczące oczy i wąskie łukowate brwi, a na czole – niewielkie zakola. Jego włosy również są czarne, przetykane pojedynczymi nitkami siwizny.

Znakomicie jeździ konno.

 

Przedakcja

 

Oberyn już jako młody chłopak jest bardzo wojowniczy i szybki niczym wodny wąż. W zabawie potrafi przewracać chłopaków znacznie większych od siebie.

 

Szesnastoletni Oberyn miał romans z faworytą starego lorda Yronwooda. Ten ostatni wyzwał młodzieńca na pojedynek, podczas którego obaj przeciwnicy odnieśli rany. Oberyn szybko wyzdrowiał, natomiast obrażenia Yronwooda goiły się fatalnie i przywiodły go do śmierci. Plotka głosiła, iż chłopak zatruł swój miecz przed walką. Odtąd młody Martell nosił miano Czerwonej Żmii.

 

Tuż po narodzinach Tyriona Oberyn wraz z matką i siostrą, Ellią, odwiedził Casterly Rock. Wyprawa miała na celu wstępne zeswatanie nastoletnich Martellów z kilkuletnimi lannisterskimi bliźniętami. Pora na wizytę była zła, bo Joanna Lannister zmarła przy porodzie, a jej najmłodsze dziecko, Tyrion, okazało się zdeformowanym karłem. Plotki, jakie rozprzestrzeniały się po Westeros, dotarły także do uszu młodych Martellów, którzy zapragnęli obejrzeć niemowlę. Oberyn po latach wspomina, iż był rozczarowany zwyczajnym wyglądem Tyriona. Z planów małżeńskich Martellów także nic nie wyszło, ostatecznie Elia poślubiła Rhaegera Targaryena.

 

Oberyn za młodu odwiedził Wolne Miasta. Wyuczył się tam rzemiosła truciciela, a plotki głosiły, iż zgłębiał tajniki także innych, mroczniejszych sztuk. Studiował w Cytadeli i wykuł sześć ogniw w łańcuchu maestra, następnie, znudzony nauką, zaciągnął się do wojska. Walczył na Spornych Ziemiach, początkowo służył w Drugich Synach, potem założył własną kompanię najemników.

 

Czerwona Żmija nie jest lubiany przez Tyrellów, którzy obciążają go winą za spowodowanie kalectwa Willasa Tyrella, najstarszego syna lorda Mace’a. Sam Oberyn podkreśla, że Willas stał się kaleką na skutek wypadku odniesionego podczas turnieju rycerskiego. Żmija wskazuje, że umiejętności młodego Tyrella były wówczas niewystarczające, by móc potykać się z innymi uczestnikami jak równy z równym, zatem winnym kalectwa syna jest nazbyt ambitny ojciec. Martell po wypadku podesłał Willasowi maestra, który uratował nogę chłopca, ale nie był w stanie ustrzec go przed utykaniem. Obecnie stosunki pomiędzy dziedzicem Wysogrodu a Oberynem układają się poprawnie, panowie wymieniają korespondencję na neutralne tematy.

 

Po śmierci Lewyna Martella i Elli, Czerwona Żmija próbował wywołać w Dorne powstanie na rzecz księcia Viserysa. Do wojny nie doszło dzięki dyplomatycznym zabiegom Jona Arryna, ale król Robert Baratheon od tego czasu nie odwiedzał Dorne.

 

Oberyn korzysta z życia, bierze udział w turniejach, pojedynkach, nie odmawia sobie i innych przyjemności. W Dorne żyją jego liczne bękarcie córki, zwane potocznie Żmijowymi Bękarcicami (Sand Snakes. Jest to zarazem gra słów: dosłownie „piaskowe żmije”. Przydomek „snakes” nawiązuje do pseudonimu Oberyna, zaś „Sand” to nazwisko zwyczajowo nadawane dzieciom z nieprawego łoża w Dorne). Najstarszą ze swych córek, Obarę, zabrał od matki. Kobieta była prostytutką w Starym Mieście i zapewniała Oberyna, że mało prawdopodobnym jest by to on był ojcem dziecka. Czerwona Żmija uderzył swą byłą konkubinę w twarz po czym polecił córce, by wybrała między łzami matki a jego bronią. Obara wzięła do ręki włócznię i odeszła wraz z Oberynem. Jej matka w ciągu roku zapiła się na śmierć.

O Oberynie powiadają, że ma kochanków obojga płci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>