Odcinek 7 – Przedrzeźniacz

gra o tron sezon 4

Gra o tron, sezon IV, odcinek 7
Przedrzeźniacz
(ang. Mockingbird)

 

Jaime czyni Tyrionowi wyrzuty, gdyż zawarł z ojcem układ dla ratowania życia młodszego brata, a ten zmarnował szansę. Tyrion przyznaje, że nie mógł stać i słuchać łgarstw Shae, a Jaime domyśla się, iż jego brat zakochał się w dziwce. Tyrion zdaje sobie sprawę, że układ  jaki Tywin zawarł z synem to realizacja marzeń jego ojca i mimo że grozi mu śmierć, jest zadowolony iż pokrzyżował ojcu plany. Niestety nie może liczyć na wsparcie brata w próbie walki, gdyż szermiercze umiejętności Jaimego po stracie prawej dłoni są zerowe. Tyrion ma nadzieję, że Bronn będzie za niego walczył i że reprezentantem Cersei będzie ser Meryn. Pechowo dla niego, Cersei Lannister wybrała na swego championa Gregora Clegane’a.

 

Arya i Sandor spotykają ciężko rannego wieśniaka, spoczywającego przed spaloną chatą. Ranny nie ma szans wyzdrowieć, po krótkiej rozmowie Ogar zapewnia mu szybką śmierć, pokazując przy tej okazji Aryi, jak zabija się człowieka. Niespodziewanie Sandor zostaje zaatakowany przez Rorge’a i Kąsacza, złoczyńców, którzy dawno temu jechali więziennym wozem wraz z Jaqenem H’gharem. Rorge informuje Ogara i Aryę o śmierci Joffreya. Dziewczynka pamięta groźby, jakie kierował pod jej adresem Rorge i zabija mężczyznę.

 

Do Czarnego Zamku powracają zwiadowcy. Alliser nakazuje Jonowi zamknąć Ducha, gdyż uważa że wilkor może być niebezpieczny dla ludzi.
We wspólnej sali Jon ostrzega zebranych przez dzikimi. Uważa, że najwyższy czas, by Nocna Straż przygotowała się do obrony Muru. Janos Slynt poddaje jego słowa w wątpliwość, przypominając, że Jon przez pewien czas towarzyszył wolnym ludziom. Jon sugeruje, by zasypać tunel pod Murem, ale Alliser Thorne zdecydowanie się temu przeciwstawia. Nie wierzy, by olbrzymy lub ktokolwiek inny był w stanie sforsować bramę i karze Jona wartą na Murze.

 

Tyriona w więzieniu odwiedza Bronn. Najemnik ma nowe szaty i informuje Tyriona o swym rychłym ożenku. Jego wybranką jest Lollys Stokeworth. Tyrion domyśla się, że małżeństwo to zaaranżowała Cersei, by zniechęcić Bronna do reprezentowania Tyriona w próbie walki. Bronn zdaje sobie sprawę z istnienia starszej siostry dziewczyny, ale otwarcie mówi o tym, że śmierć owej siostry zmieniłaby porządek dziedziczenia w rodzinie Stokeworth. Tyrion próbuje przekonać Bronna, że jako mąż Sansy w ramach wdzięczności uhonorowałby go ziemiami na Północy, ale najemnik preferuje dobra namacalne, dostępne na miejscu, a nie mgliste obietnice.

 

W komnacie Daenerys pojawia się Daario. Mimo straży obecnych pod drzwiami królowej Daario bez problemu wszedł przez okno. Przyniósł kwiaty i poprosił Daenerys, by mógł robić to, w czym jest najlepszy, a dotychczas jego specjalnością była wojna i kobiety. Dany zgadza się z Naharisem i nakazuje mu zdjąć ubranie.

Królowa Selyse odwiedza komnaty Melisandre. Kapłanka bierze kąpiel, kobiety rozmawiają o Stannisie, eliksirach i proszkach zgromadzonych przez Melisandre oraz o Shireen Baratheon. Kapłanka tłumaczy królowej, że księżniczka musi płynąć razem z nimi, gdyż R’hloor jej potrzebuje.

 

Rankiem Daario Naharis mija się z Jorahem Mormontem w drzwiach komnaty Daenerys. Jorah nie darzy Naharisa zaufaniem i dzieli się swymi podejrzeniami z królową. Daenerys przyznaje, że najemnik nie zasługuje na pełne zaufanie i mówi Jorahowi, iż Daario i Drudzy Synowie zostali przez nią wysłani aby odbić Yunkai i zabić tamtejszych Panów. Jorah próbuje złagodzić postanowienia Dany, wskazując, że w każdej wojnie są ludzie dobrzy i źli. Dziewczyna postanawia wysłać do Yunkai wraz z Drugimi Synami Hizdahra zo Loraq, aby on wytłumaczył tamtejszym Panom iż opór jest bezcelowy.

 

Ogar opatruje rany jakie odniósł w starciu z Kąsaczem. Arya sugeruje, że ugryzienie należy wypalić i proponuje Sandorowi, iż podejmie się tej operacji, ale Clegane nie chce mieć z ogniem nic wspólnego. Jest zirytowany na dziewczynkę i bez powodu ją strofuje, ale potem w ramach swoistych przeprosin opowiada o swoich relacjach z Gregorem Clegane. Ostatecznie zgadza się, by dziewczynka pomogła mu oczyścić rany.

 

Brienne i Pod jedzą posiłek w gospodzie, w której pracuje Gorąca Bułka. Brienne chwali przyrządzone przez niego danie, a wówczas chłopak dosiada się do ich stolika i rozwodzi się nad tajnikami prawidłowego gotowania. Gorąca Bułka wypytuje ich następnie o cel wędrówki. Brienne przyznaje, że szuka Sansy, a na uwagę chłopaka że nie potrzeba tutaj zdrajców oświadcza, że złożyła przysięgę Catelyn Stark. Przed odjazdem Brienne dowiaduje się od Gorącej Bułki o losie Aryi, którą Bractwo bez Chorągwi zamierzało oddać Tullym za okup. Piekarczyk daje Brienne wilkora z ciasta, z prośbą by oddała go Aryi.

Podrick słusznie się domyśla, że Arya może się znajdować w pobliżu Orlego Gniazda, gdzie mieszka jej ciotka, Lysa Arryn.

 

Oberyn Martell odwiedza Tyriona. Opowiada historię z dawnych lat, kiedy wraz z ojcem i siostrą odwiedzili Casterly Rock. Mały Oberyn chciał wówczas ujrzeć potwora, który urodził się lordowi Tywinowi, a zamiast przerażającej bestii zobaczył zwykłego dzieciaka. Cersei już wtedy nienawidziła brata, nie mogąc mu wybaczyć, że jego narodziny kosztowały ich matkę życie. Oberyn marzy o wyrównaniu zaległych rachunków z rodem Lannisterów. Zamierza rozpocząć od zabicia Gregora Clegane’a. Mówi Tyrionowi, że będzie go reprezentował podczas próby walki.

 

Na dziedzińcu Orlego Gniazda Sansa Stark buduje ze śniegu Winterfell. Zaskakuje ją przy tym mały Robin Arryn. Chłopiec dopytuje się o przeszłość Sansy i zamierza pomóc dziewczynie w budowaniu śnieżnego zamku, ale niechcący go uszkadza. Od słowa do słowa zaczyna się z Sansą kłócić i w ataku gniewu niszczy jej pracę. Zirytowana Sansa uderza Robina, który ucieka z płaczem. Scenę obserwuje Littlefinger.
Sansa jest zmieszana swoim postępowaniem, ale lord Baelish wyjaśnia, że dobrze zrobiła. Rozmawia z nią, między innymi o swoim uczuciu do Catelyn Stark, a na koniec całuje dziewczynę. Przygląda się temu z oddali Lysa Arryn.

Lysa wzywa Sansę na rozmowę. Mówi wprost, że widziała, co dziewczyna zrobiła. Sansa początkowo myśli, że ciotce chodzi o uderzenie Robina, ale Lysa ma do niej pretensje o całowanie się z Littlefingerem. Oszalała z zazdrości Lysa trzyma Sansę nad Księżycowymi Drzwiami. Do komnaty wkracza Littlefinger. Perswazją skłania Lysę do puszczenia Sansy i sam zaczyna pocieszać płaczącą żonę. Wyznaje jej, że całe życie kochał tylko jedną kobietę. Jej siostrę. I wyrzuca Lysę w przepaść przez Księżycowe Drzwi.

 

 

Różnice między książką a serialem
– Sandor ofiarował dar łaski rannemu łucznikowi, a Arya nie przyznawała się nikomu, jak naprawdę ma na imię. Rorge i Kąsacz nie spotkali się z Clegane’em. O śmierci Joffreya Arya i Sandor dowiedzieli się od Pollivera i Łaskotka w gospodzie. Kąsacz nie zaatakował Sandora, a Rorge’a zabiła Brienne, nie Arya.
– Hizdahr zo Loraq nie był ambasadorem Daenerys, a Daario Naharis nie jeździł z poselstwem do Yunkai. Daenerys i Daario później zaczęli spędzać razem noce
– w książce nie ma sceny rozmowy Melisandre i Selyse
– Sandor nie rozmawia z Aryą o swojej przeszłości
– Oberyn odwiedza Tyriona w celi i rozmawia z nim o przeszłości. To, że chce być championem Lannistera było zaskoczeniem dla wszystkich, gdyż Oberyn poinformował o tym świat podczas finału procesu Tyriona
– Sansa nie uderzyła Robina, tylko w odwecie zniszczyła mu zabawkę
– Sansie i Lysie przy rozmowie towarzyszy bard Marillion, który swoim graniem zagłusza krzyki Sansy, gdy ciotka próbowała ją zepchnąć w przepaść. Lysa w obecności Sansy przyznaje się do zamordowania swego męża na polecenie Petyra.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>