Odcinek 7 – Człowiek bez honoru

Gra o tron sezon 2

Gra o tron, sezon II odcinek 7
Człowiek bez honoru
(ang. A Man Without Honor)

 

Theon Greyjoy odkrywa rankiem nieobecność Oshy. Wraz z dziką zniknęli Bran, Rickon i Hodor. Theon organizuje pościg, biorą w nim udział zbrojni oraz psy, a Greyjoy zabiera ze sobą również maestra Luwina.

 

Noc spędzona na lodowatej ziemi nie sprawiła, że charakter Ygritte nabrał słodyczy. Dziewczyna zadaje kłopotliwe pytania Jonowi Snow i w żaden sposób nie chce uznać przewagi Nocnej Straży. Namawia też Jona, by przystał do wolnych ludzi. Mówi, że ich obecny przywódca, Mance Rayder, również należał niegdyś do Nocnej Straży, ale postanowił zostać wolnym człowiekiem. W rozmowie pada również po raz pierwszy „Nic nie wiesz, Jonie Snow…”

 

W Harrenhal trwają przesłuchania. Tywin chce wiedzieć, kto stoi za zabójstwem Amory’ego Lorcha, gdyż trucizna jaką nasączono strzałkę jest bardzo rzadką substancją. Gregor Clegane powiesił dwudziestu ludzi, ale nie uzyskał żadnej informacji. Tywin podejrzewa, że za atakiem na Lorcha stoi Bractwo bez Chorągwi i wysyła Clegane’a, by spacyfikował kilka wiosek. Po odejściu Góry Tywin rozmawia z Aryą o historii Harrenhal, a widząc zauroczenie dziewczynki wojowniczą Visenyą Targaryen stwierdza, że mała jest podobna do jego córki.

 

Alton Lannister powraca do obozu Robba i przekazuje mu odpowiedź Cersei na żądania Króla Północy. Robb postanawia umieścić Altona w celi razem z Jaime Lannisterem.
Robba odwiedza Talisa, która prosi o pomoc w uzupełnieniu zapasów potrzebnych jej do pielęgnacji rannych. Robb podpowiada, że potrzebne medykamenty może mieć maester w zamku, do którego wkrótce się udadzą. Talisa ma jechać z nimi.

 

Daenerys nie ma pojęcia, gdzie są jej smoki, nie wie też, komu w Qarth może zaufać. Xaro zażądał zebrania Trzynastu, uważa bowiem że albo któryś z możnych dokonał kradzieży, albo wie, kto stoi za kradzieżą smoków. W rozmowie z Jorahem Daenerys udowadnia, że wyzbyła się części złudzeń, jakimi żył Viserys Targaryen. Mormontowi każe odszukać skradzione smoki.

 

Ygritte nadal wyśmiewa się z Jona, jego rumieńców i celibatu w jakim żyje Nocna Straż. Dziewczyna nieustannie go prowokuje, ale wykorzystuje też odpowiednią chwilę, by uciec. Snow próbuje ją ścigać, ale zostaje otoczony przez dzikich.

 

Sansa śni koszmarne sny, w których powraca próba gwałtu, jakiej dopuścili się mieszkańcy Królewskiej Przystani. Pierwsza miesiączka wzbudza w dziewczynie panikę, gdyż ma świadomość, że oznacza to szybki ślub z Joffreyem. Shae próbuje pomóc Sansie w ukryciu śladów, ale na próżno, prawdopodobnie za pośrednictwem Ogara wiadomości docierają do Cersei. Królowa rozmawia z Sansą, mimochodem zdradzając, jakie relacje łączą ją z Jaime.

 

Jaime nie ma pojęcia, z której gałęzi rodu Lannisterów pochodzi uwięziony wraz z nim ser Alton, początkowo nie pamięta także, że chłopak był przez krótki czas jego giermkiem. Później wspomnienia wracają, Alton opowiada o dniu, w którym służył Jaimemu, zaś Królobójca przywołuje opowieść, w której on był giermkiem ser Barristana Selmy’ego. Wspomina też o ucieczce, a Alton deklaruje swoją pomoc. Oferta zostaje przyjęta, Jaime zabija swego kuzyna oraz strażnika, który przyszedł skontrolować sytuację.

Jorah Mormont szuka porady u Qaithe z Cienia. Kobieta najwyraźniej wie o jego wcześniejszej zdradzie, ale udziela mglistej wskazówki, kto stoi za kradzieżą smoków.
Daenerys ponownie rozmawia z Trzynastoma. Magnaci twierdzą, że nie wiedzą nic o smokach, ale nie wydają się też poruszeni faktem, że bez Daenerys smoki mogą umrzeć. Pyat Pree deklaruje, że smoki znajdują się w Domu Nieśmiertelnych i tam ma udać się Dany, jeśli chce je odzyskać. Xaro Xhoan Daxos wraz z czarnoksiężnikiem pragnie sięgnąć po absolutną władzę w mieście. Za pomocą czarów Pyat morduje pozostałych jedenastu magnatów. Dany ucieka.

 

Jaime Lannister wyrwał się z klatki, ale nie uciekł zbyt daleko. Ludzie Starków złapali go i przyprowadzili z powrotem do obozu. Głowy Królobójcy domaga się lord Karstark, gdyż Jaime uciekając zamordował jego syna. Jaimego broni skutecznie Catelyn Stark. Nocą w obozie dochodzi do zamieszek, ludzie Karstarka domagają się śmierci Jaimego. Catelyn wraz z Brienne wchodzi do klatki, w której uwięziony jest Jaime.

 

Theon zbiera ludzi z Winterfell i w krótkiej przemowie uświadamia im, co się stanie jeśli nie będą mu posłuszni. Żelaźni ludzie wieszają na bramie spalone ciała dwójki dzieci.

 

 

 

 

Różnice między książką a serialem
– Jon Snow spędził z Ygritte tylko kilka minut, zanim pozwolił dziewczynie uciec, Ruda nie miała zatem okazji do natrząsania się z Jona i jego przekonań
– Jaime nie zabił Altona Lannistera. Rolę Altona w książce pełnił ser Cleos Frey,  który zginął w innych okolicznościach
– Trzynastu przeżyło, Xaro Xhoan Daxos nie układał się z czarnoksiężnikiem i – przynajmniej z początku – nie spiskował przeciwko Daenerys
– rozmowa Tyriona i Cersei na temat Joffreya i Targaryenów nie pojawia się w książce

 

(aw)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>