Odcinek 7 – Dar

gra o tron sezon 5

Gra o tron, sezon V, odcinek 7
Dar
(ang. The Gift)

 

 
Na Murze Jon Snow szykuje się do wyprawy. Wraz z Tormundem, Eddem i kilkoma ludźmi rusza do Hardhome, by złożyć dzikim propozycję przejścia na drugą stronę Muru. Większość braci jest nastawiona bardzo krytycznie do tego pomysłu. Sam Tarly daje mu na drogę sztylet ze smoczego szkła.
Goździk z dzieckiem i Samem są w komnacie maestra Aemona. Starzec bawi się z dzieckiem, wspomina swego brata, Aegona Targaryena zwanego Jajo i doradza Goździk, by zabrała malca na południe.

Sansa Stark spędza całe dnie zamknięta w swej komnacie. Odwiedza ją tylko Theon, który przynosi jej jedzenie. Nocami dziewczyna jest maltretowana przez Ramsaya. Sansa prosi Theona o pomoc, ale chłopak podpowiada jej, by była posłuszna mężowi. Sansa wie, że część służby nadal jej sprzyja i prosi Theona, by zapalił świecę w wieży. Theon świecę zabiera, ale udaje się z nią do Ramsaya. Brienne czuwa w pobliżu Winterfell i wypatruje płonącej świecy, ale okna wieży pozostają czarne.

Godzik i Sam czuwają przy umierającym maestrze. Rano Sam wygłasza mowę ku czci Aemona Targaryena i podpala stos pogrzebowy zmarłego. Alliser Thorne zauważa, że Samowi ubywa przyjaciół.

Ramsay posyła po Sansę. Wspomina, że Stannis Baratheon ze swym wojskiem zamierza zaatakować Winterfell, mówi jej także iż Jon Snow został lordem dowódcą Nocnej Straży. Sansa stopuje jego plany odnośnie przyszłego władania Północą i wskazuje, że jeśli Gruba Walda urodzi syna, to on będzie miał pierwszeństwo przed swym nieprawo urodzonym bratem. Na zakończenie rozmowy Ramsay pokazuje Sansie obdarte ze skóry ciało starej służącej i daje jej do zrozumienia, że Theon o wszystkim go informuje.

W obozie Stannisa śnieżyca daje się we znaki zarówno ludziom, którzy zaczynają chorować, jak i koniom, które masowo padają. Davos doradza Stannisowi odwrót, powrót do Czarnego Zamku i ponowny atak gdy warunki będą bardziej sprzyjały. Stannis nie chce o tym słyszeć, zamierza zwyciężyć lub przegrać, ale nie myśli o wycofaniu się.
Po wyjściu Davosa z królewskiego namiotu Stannis pyta Melisandre o prawdziwość jej wizji. Kobieta w czerwieni przekonuje go, że zwycięstwo jest pewne, ale będzie ono wymagało ofiary  Shireen, córki Stannisa. Król każe Melisandre opuścić namiot.

Dwóch braci z Nocnej Straży zaczepia Goździk. W obronie dziewczyny staje Sam, ale zostaje pobity przez napastników. Interwencja Ducha sprawia, że intruzi uciekają. Goździk opatruje pobitego Sama. Młodzi spędzają razem noc.

Łowcy niewolników sprzedają swoją zdobycz. Joraha kupuje po licytacji pewien mężczyzna z Meereen. Tyrion przekonuje, że jego również powinien kupić, gdyż stanowi z Jorahem duet.

Nocą Daario Naharis powtórnie namawia Daenerys, by podczas otwarcia aren zebrała możnych z Meereen i ich wszystkich zabiła. Dziewczyna nie zgadza się na taki podstęp argumentując, że jest królową, nie rzeźnikiem. Daario proponuje jej też małżeństwo z sobą, ale Dany wie, że jako królowa nie może swobodnie decydować, z kim chce dzielić życie. Najemnik podsumowuje, że wbrew pozorom w tym wolnym mieście królowa ma najmniej wolności.

Olenna Tyrell odwiedza Wielkiego Wróbla. Deklaruje, że przyszła po swego wnuka i wnuczkę i próbuje przekupić duchownego, ale mężczyzna zapewnia, że służy bogom i zależy mu tylko na sprawiedliwości. Królowa Cierni próbuje szantażować odcięciem dostaw żywności do Królewskiej Przystani, ale Wielki Wróbel jest stanowczy. Olenna odchodzi z niczym.

Tommen jest roztrzęsiony. Jest królem, a nie może nic zrobić, by uwolnić swoją żonę z celi, do jakiej wtrącił ją Wielki Wróbel. Chłopak chce zebrać wojsko i zbrojnie uwolnić królową Margaery, ale Cersei odwodzi go od tego pomysłu. Cersei deklaruje, że osobiście pomówi z Wielkim Wróblem.

Jaime Lannister jest uwięziony w Dorne. Areo Hotah przyprowadza do niego Myrcelle. Jaime rozmawia z księżniczką, która nie chce opuszczać Dorne i nie zamierza powracać do Królewskiej Przystani.

Cela Bronna sąsiaduje z celą Żmijowych Bękarcic. Najemnik śpiewa, a Tyene Sand komplementuje jego umiejętności. Dziewczyna chce usłyszeć od Bronna, że jest najpiękniejszą kobietą świata. W tym celu szantażuje go odtrutką niwelującą działanie trucizny, którą nasączyła swój sztylet, którym z kolei zraniła Bronna podczas niedawnej walki. Najemnik mówi to, czego żąda od niego dziewczyna i otrzymuje od niej potrzebne lekarstwo.

Olenna odwiedza Littlefingera w jego zrujnowanym lokalu. Królowa Cierni podejrzewa, że to Petyr stoi za uwięzieniem Margaery i Lorasa. Zapewnia, że upadek jej rodu pociągnie za sobą upadek Lannisterów. Baelish obiecuje jej prezent. Upominkiem tym ma być przystojny młodzieniec.

Jorah i pozostali niewolnicy szykują się do sprawdzianu na arenie. Ich właściciel zapowiada, że najlepsi z nich być może będą mieli szansę wykazać się w przyszłości przed królową. Całkowitym przypadkiem Daenerys wraz z Hizdarhem i świtą obserwuje zmagania z trybun. Jorah zauważa Daenerys i mimo sprzeciwu swego właściciela dołącza do walczących. Pokonuje wszystkich przeciwników, ale gdy staje przed Dany to królowa nie chce z nim rozmawiać. Mormont deklaruje, że ma dla niej dar. Tyriona Lannistera.

Cersei odwiedza w celi Margaery Tyrell. Zapewnia ją, że wraz z Tommenem robią wszystko, by uwolnić ją i jej brata, ale Margaery nie wierzy Cersei. Słusznie domyśla się, że to królowa matka jest przyczyną jej aktualnych kłopotów i szczerze mówi, co sądzi na temat Cersei.

Następnie Cersei Lannister udaje się do Wielkiego Wróbla. Informacja o zbliżającym się procesie Tyrellów wyraźnie ją cieszy. Okazuje się, że Wielki Wróbel dowiedział się wiele na temat królowej od Lancela Lannistera. Cersei zostaje również uwięziona.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>