George R. R. Martin „Nawałnica mieczy. Stal i śnieg” (streszczenie)

Tyrion powraca do zdrowia na tyle, by móc wziąć udział w posiedzeniu małej rady. Zgromadzeni lordowie dzielą ziemie zdobyte po zwycięstwie nad Czarnym Nurtem. Najwięcej ziem dostaje się Tyrellom. Littlefingerowi powierza się zadanie zdobycia Lysy Arryn i Orlego Gniazda, Tyrion zostaje starszym nad monetą, Cersei ma ponownie wyjść za mąż. Tyriona czeka ponadto ślub z Sansą Stark.

Lord Karstark, nie mogąc się zemścić na Królobójcy, zamordował dwóch młodych giermków z rodu Lannisterów, którzy byli jeńcami Robba. Młody król skazał go za ten czyn na śmierć. Wojska Karstarków odeszły z armii Króla Północy, ruszając w pościg za Jaime Lannisterem.

Jaime, Brienne i Cleos zostają zaatakowani przez przypadkowych łuczników. Udaje im się odeprzeć atak, ale Cleos Frey ginie. Jaime żąda, by Brienne go uwolniła, a gdy dziewczyna odmawia, staczają pojedynek na miecze. Krolobójca, mimo iż osłabiony długotrwałym więzieniem i skuty łańcuchami, jest równorzędnym przeciwnikiem dla Brienne. Walkę kończy przybycie najemników, zwanych Dzielnymi Kompanionami, którzy porzucili służbę u Lannisterów i przeszli na stronę Boltona. Brienne i Jaime trafiają do niewoli. I Urswyck, i Vargo Hoat pozostaja głusi na namowy Jaimego, nie kwapiąc się do przekazania jeńca lordowi Tywinowi. Na rozkaz Hoata jeden z dothrackich najemników ucina prawą dłoń Jaimego Lannistera.

Cytryn, Tom, Jack i reszta drużyny nadal szukają lorda Berica. Ludzie, których napotykają po drodze, powtarzają plotki o śmierci Lorda Błyskawicy, ale banici nie dają im wiary. Sami rozpowszechniają informacje o tym, że Dondarriona nie można zabić. Po nocy spędzonej na wzgórzu zwanym Wysokim Sercem i odwiedzinach karlicy, która opowiedziała im o swych tajemniczych wizjach, ruszyli w dalszą drogę. Kolejnym przystankiem jest Żołędziowy Dwór lady Smallwood.

Bran z Hodorem i rodzeństwem Reedów wędrują na północ, unikając ludzkich siedzib. Napotykani po drodze wędrowcy informują ich o niebezpieczeństwach czyhających na gościńcu, o ludziach Ramsaya Snow polujących na poddanych Starków. Młodzi Reedowie znają wiele opowieści z dawnych czasów i chętnie się nimi dzielą z Branem, w ten sposób chłopiec poznaje m.in. historię o turnieju w Harrenhall i Rycerzu Roześmianego Drzewa.

Daenerys wraz ze swymi towarzyszami dociera do Astaporu. Od miejscowych handlarzy niewolników kupuje Nieskalanych – formację perfekcyjnie wyszkolonych niewolników, ślepo posłusznych kastratów, znakomicie władających włócznią, tarczą i krótkim mieczem, pozbawionych uczuć i niewrażliwych na ból i niewygody. Jej negocjacje z astaporskimi panami, reprezentowanymi przez Kraznysa mo Nakloza, tłumaczone są przez Missandei, dziesięcioletnią niewolnicę z plemienia Naathan, świetnie władającą kilkoma językami.

Davos Seaworth jest uwięziony w lochach na Smoczej Skale. Odwiedza go Melisandre, która wyznaje mu, iż to płomienie ostrzegły ją przed planowanym przez Davosa zamachem. Do celi przemytnika wtrącają Alestera Florenta, namiestnika Stannisa Baratheona. Alester dopuścił się zdrady, bowiem złożył propozycję zawarcia pokoju z Lannisterami na następujących warunkach: zrzeczenie się przez Stannisa pretensji do Żelaznego Tronu, odwołanie informacji o nieprawym pochodzeniu Joffreya i ożenienie Shireen Baratheon z Tommenem.

Jon Snow wraz z kilkoma dzikimi ludźmi udaje się na wyprawę. W oddziale jest wielu Thennów, a współdowódcą grupki jest Jarl. Ich zadaniem jest wspiąć się na budowlę i tą drogą zaatakować Mur. Chłopakowi we dnie i w nocy towarzyszy Ygritte, z którą Jon po wielokroć łamie przysięgę, jaką złożył niegdyś przed czardrzewami.

Mimo sprzeciwu swych doradców, Daenerys zgadza się na warunki zaproponowane przez właścicieli niewolników i za armię Nieskalanych godzi się zapłacić całym majątkiem oraz jednym ze swych smoków. Dziewczyna prowadzi twarde negocjacje, domagając się nie tylko pełnoprawnych niewolników, ale też chłopców, którzy jeszcze nie ukończyli szkolenia. Daenerys nie daje po sobie poznać, że zna język valyriański, zatem handlarze niewolników dla przypieczętowania umowy dają jej w podarunku Missandei, która ma pośredniczyć w rozmowach między Daenerys a Nieskalanymi. Na placu dokonuje się wypełnienie umowy – Daenerys przekazuje handlarzom majątek oraz smoka, otrzymując w zamian niewolników. Kraznhys nie potrafi sobie poradzić z Drogonem, Dany wygłasza po starovalyriańsku krótką przemowę do Nieskalanych, a następnie komendą ‘dracarys’ rozpętuje piekło. Handlarze niewolników giną, a ich poddani zostają uwolnieni.

Nowa suknia Sansy okazuje się być darem królowej z okazji ślubu dziewczyny z Tyrionem. Sansa protestuje, ale jej opory na nic się zdają. Rolę ojca panny młodej odgrywa król Joffrey. Sansa przechodzi przez uroczystość jak w transie, nie zamierza też ułatwiać zadania swemu karłowatemu mężowi i Tyrion musi korzystać z pomocy ser Dontosa, by założyć swej żonie tradycyjny płaszcz na ramiona. Wesele jest skromną uroczystością, na której bawi się kilkadziesiąt osób. Tyrion głównie pije, Sansa mimo smutku próbuje tańczyć, ale paraliżuje ją obecność Joffreya. Młody król prowokuje kolejny konflikt z Tyrionem. W noc poślubną nie dochodzi do pokładzin, bowiem Tyrion deklaruje, że poczeka, aż Sansa go zapragnie.

W Kamiennym Sepcie banici Dondarriona zatrzymują się na nocleg. W miasteczku znajdują się wronie klatki, do których Szalony Łowca wrzuca schwytanych ludzi Lannisterów, skazując ich tym samym na powolną śmierć. Arya daje skazanym wodę, zaś Anguy strzałami z łuku kończy ich życie. Banici zatrzymują się w gospodzie „Pod brzoskwinią”. Oberżystka Ruta jest ich starą znajomą, choć Arya zauważa, że w gospodzie przebywa zbyt wiele młodych dziewcząt, by miała ona pełnić tylko funkcję karczmy. W gospodzie spotykają dziewczynę imieniem Dzwonka, nieślubną córkę Roberta Baratheona. Nad ranem do miasteczka powraca Szalony Łowca z nowym więźniem. Jest nim Sandor Clegane.

Wolni ludzie podejmują próbę wspięcia się na Mur. Dla Jarla i jego ludzi nie jest to pierwszyzna, ale Magnar i Thennowie obawiają się wysokiego na kilkaset stóp Muru. Dzicy są wyposażeni w specjalne buty oraz liny, młotki i haki ułatwiające wspinaczkę. Bardziej doświadczeni wspinacze torują drogę dla swych towarzyszy, ale Mur broni się sam – w wypadku ginie Jarl i czwórka jego ludzi. Jon Snow wraz z Ygritte wspinają się po drabinie linowej. Na szczycie Ygritte przyznaje, że Mance nie odnalazł legendarnego Rogu Joramuna, zwanego też Rogiem Zimy, przedmiotu, który ponoć miał moc obalenia Muru.

Po stracie dłoni Jaime Lannister długo znajdował się na granicy życia i śmierci. Wyśmiewany przez najemników Vargo Hoata, gorączkujący, z zawieszoną na szyi własną, gnijącą ręką Jaime traci wolę walki i chęć do życia. Mobilizująco działa na niego Brienne, która zarzuca mu tchórzostwo i sugeruje, że to zemsta na Dzielnych Kompanionach powinna być nowym celem w jego życiu. Wraz z najemnikami docierają do Harrenhall, w którym stacjonuje Roose Bolton wraz z Freyami. Qyburn, niegdyś maester w Cytadeli, opatruje rany Jaimego.

Tyrion objeżdża miasto, kontrolując sytuację w Królewskiej Przystani. Na ulicach pozostały ślady po walkach i miasto wyraźnie zubożało. Tyrion spotyka się z minstrelem, Symonem Srebrnym Językiem. Symon nie daje się przekonać do wyjazdu z miasta, zatem Tyrion zleca Bronnowi pozbycie się niewygodnego barda. Tyrion zostaje wezwany do ojca, tam dowiaduje się, że Tywin polecił przekuć miecz Neda Starka, Lód, i wykonać z niego dwa ostrza. Jeden ma być ślubnym prezentem dla Joffreya, zaś drugi ma otrzymać Jaime. Maester Pycelle dostarcza wiadomość od Nocnej Straży o prawdopodobnej śmierci Jeora Mormonta i prośbę o dostarczenie nowych rekrutów na Mur. Tywin oznajmia, że na wsparcie Straż będzie mogła liczyć tylko wtedy, gdy wybierze nowego lorda dowódcę zgodnie z wytycznymi Lannisterów.

Części braci z Nocnej Straży udało się uciec spod Pięści Pierwszych Ludzi. Zatrzymali się w twierdzy Crastera, który udzielił im schronienia i niechętnie dzielił się z nimi zapasami. Głód był przyczyną, dla której niektórzy z braci wzniecili bunt, zabijając Crastera, Starego Niedźwiedzia i kilku innych braci. Ostatnim życzeniem Mormonta jest, by jego syn, Jorah, wstąpił do Nocnej Straży. Samowi udało się uciec, a wraz z nim uciekła Goździk ze swym nowo narodzonym dzieckiem.

1 Comment

  1. najlepsze streszczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>