George R. R. Martin „Nawałnica mieczy. Stal i śnieg” (streszczenie)

Banici Berica Dondarriona odebrali Ogara Szalonemu Łowcy i zaprowadzili go do swego dowódcy, by ten go osądził. Sandorowi zarzucano zbrodnie, za które odpowiedzialni byli ludzie Lannisterów, a Arya oskarżyła go o zamordowanie Mycaha, syna rzeźnika. Clegane wskazał, że wykonywał rozkaz, a sytuacja nie była jednoznaczna, niegdyś bowiem Sansa Stark zeznawała na niekorzyść swej siostry. Ogar zostaje skazany na sąd boży i zrządzeniem losu ten pojedynek wygrywa. Śmiertelnie ranny Dondarrion zostaje przywrócony do życia przez Thorosa.

Hoster Tully zmarł po długiej chorobie. Na uroczystości pogrzebowe przybyli reprezentanci Freyów, bowiem lord Riverrun był ich seniorem. Obrzędy pogrzebowe rodu Tullych nakazywały oddanie ciała zmarłego rzece. Edmure miał problem z trafieniem płonącą strzałą do łódki z ciałem ojca, sytuację uratował brat zmarłego, Brynden Tully zwany Blackfishem. Freyowie proszą Robba o audiencję. Do Starków docierają wieści o ślubie Sansy i spaleniu Winterfell. Freyowie przekazali warunki, na których stary lord Frey zgadzał się na powtórny sojusz z Północą: Robb ma go osobiście przeprosić za wyrządzoną zniewagę, a Edmure ma poślubić jego córkę, Roslin. Edmure nie wykazał entuzjazmu, ale Blackfish przypomniał mu, że obiecał zadośćuczynić za samowolną bitwę przeciwko lannisterskim wojskom. Wobec takiego argumentu Edmure zgadza się na ślub z Freyówną.

Na polecenie Stannisa Davos opuszcza więzienie. Król przedstawia mu przygotowany przez Axella Florenta i pirata Salladhora Saana plan ataku na Szczypcowe Wyspy, które pozostają praktycznie bez obrony, bowiem większość zbrojnych zginęła w bitwie nad Czarnym Nurtem. Davos jak zawsze mówi Stannisowi prawdę, odradzając atak i wskazując, że byłby to czyn godny tchórza. Stannis odsyła Axella, następnie mianuje Davosa Lordem Deszczowego Lasu i królewskim namiestnikiem. Melisandre prosi króla, by oddał jej Edrica Storma, bękarciego syna Roberta Baratheona. Wskazuje, że płynie w nim królewska krew, która zdaniem czerwonej kapłanki ma potężną moc. Melisandre twierdzi, że z jej pomocą byłaby w stanie obudzić kamiennego smoka. Stannis rytualnie pali pijawki, opite krwią Edrica, wypowiadając jednocześnie imiona swych przeciwników, którym życzy śmierci – uzurpatorów Balona Greyjoya, Joffreya Baratheona i Robba Starka.

W Harrenhall Jaime i Brienne pozostają w gościnie u lorda Boltona. Podczas wspólnej kąpieli w łaźni osłabiony gorączką Jaime opowiada Brienne o swojej służbie u Aerysa oraz o powodach, dla których zdecydował się zamordować swego króla. Roose Bolton zaprasza ich na ucztę. Chciałby, aby Jaime wybronił go przed Tywinem z odpowiedzialności za okaleczenie Królobójcy, obiecuje też odesłać Lannistera do Królewskiej Przystani. Brienne pozostaje w Harrenhall jako jeniec Vargo Hoata.

Do Królewskiej Przystani przybywa delegacja z Dorne. Tyrion ma za zadanie powitać gości. Ku jego zaskoczeniu, Dornijczykami dowodzi Oberyn Martell, Czerwona Żmija, brat zamordowanej przed laty Elli Martell. Oberyn zjawia się w miejsce swego spokojniejszego brata, Dorana, któremu choroba nie pozwoliła na długą podróż i objęcie miejsca w radzie królewskiej Joffreya. Czerwona Żmija zapowiada, że będzie się domagał sprawiedliwości za śmierć swojej siostry i jej dzieci.

Banici Dondarriona zaatakowali Dzielnych Kompanionów, którzy wcześniej napadli na sept. Bandytom urządzono doraźny sąd, ale ich wina była oczywista, a zeznania świadków jednoznaczne, zatem skazano ich na śmierć. Beric opowiada Aryi o swej przeszłości. Gendry chce przystać do Bractwa bez Chorągwi, zatem Beric pasuje go na rycerza. Kryjówkę banitów znajduje Sandor Clegane i domaga się zwrotu swego złota, zagrabionego przez Bractwo, ale banici zdecydowanie odmawiają.

Bran Stark z Hodorem i Reedami przybywa do Nowego Daru, osady, która niegdyś była folwarkiem należącym do Nocnej Straży. Nocują w warowni na środku jeziora, a Bran znów wwarguje się w swego wilkora.

Do Nowego Daru przybywają także dzicy, a wśród nich znajdują się Jon Snow i Ygritte. Zmierzają do Czarnego Zamku, który poza Murem nie ma żadnych umocnień. Jon cały czas ma nadzieję na to, że uda mu się uciec i ostrzec braci z Nocnej Straży. Thennowie każą Jonowi zabić starca, napotkanego w Nowym Darze, Jon odmawia wykonania rozkazu. Starca zabija Ygritte, Jon nieposłuszeństwo ma przypłacić życiem, ale ekipę Magnara rozprasza uderzenie pioruna oraz pojawienie się wilkora, który atakuje wolnych ludzi. Jon, wykorzystując zamieszanie, ucieka, choć któremuś z dzikich udaje się zranić go w nogę.

Daenerys, jej armia oraz dziesiątki tysięcy wyzwoleńców z Astaporu obozują pod Yunkai, którego bronią najemnicy z trzech wolnych kompanii. Daenerys zaprasza poszczególnych dowódców najemników na rozmowę, podczas której proponuje im porzucenie zleceniodawców i opowiedzenie się po jej stronie. Wśród kapitanów najemników znajduje się ekstrawagancki Daario Naharis. Daenerys daje najemnikom czas do rana na odpowiedź, ale nie czekając na ich reakcję, po północy atakuje miasto. Jorah Mormont przyznaje, że Daenerys, układając taki plan, wykazała duże podobieństwo do swego nieżyjącego brata, Rhaegara. Jeden z najemników przedostaje się nocą do obozu. Jest to Daario Naharis, którzy przynosi Daenerys w darze głowy pozostałych kapitanów Wron Burzy. Oczekując na rozstrzygnięcie walk, Dany wzywa Arstana Białobrodego, a ten opowiada jej historie z życia Rhaegara. Wkrótce Jorah Mormont przynosi wieści o zwycięstwie nad najemnikami i niewolnikami broniącymi miasta. Po trzech dniach Yunkai otworzyło swe bramy przed Daenerys.

Arya oraz ludzie z Bractwa lorda Berica nadal wędrują. Ponownie trafiają na Wysokie Serce, gdzie znów odwiedza ich przy ognisku karlica. Informuje banitów o śmierci króla krakenów, oraz o swoich wizjach. Twierdzi, że aby spotkać Catelyn Stark, muszą udać się do Bliźniaków. Podczas dalszej wędrówki Arya rozmawia z Nedem, młodym giermkiem Berica Dondarriona. Ned opowiada jej o Wylli, matce Jona Snow, oraz o Asharze Dayne, kobiecie w której ponoć zakochał się młody Ned Stark, a która później rzuciła się z wieży do morza.
Banici nocują w zrujnowanej wiosce. Thoros dostrzega w płomieniach przyszłość Riverrun, Dondarrion zamierza sprzedać Aryę Blackfishowi, ale dziewczynka, zirytowana planami banitów, ucieka w deszcz. Tam zostaje schwytana przez Sandora Clegane’a.

 

 

(aw)

 

 

1 Comment

  1. najlepsze streszczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>