Stare Miasto (Oldtown)

Położone w Reach najwspanialsze i najbardziej starożytne z miast Westeros. Liczbą ludności ustępuje Królewskiej Przystani, ale jest o wiele większe, piękniejsze i bogatsze niż stolica. Ma brukowane ulice, pięknie zdobione domy cechowe i kamienice. Najbardziej imponujące budowle to Gwiezdny Sept Wiary, Cytadela oraz Wysoka Wieża.

Historia (na podstawie “Świata Lodu i Ognia”)
Początki miasta sięgają czasów legendarnych. Ludzie zamieszkiwali ujście Miodowiny od Ery Świtu. Hipotezy maesterów zakładają, że osada na końcu Zatoki Szeptów powstała jako placówka handlowa, do której zawijały statki z Valyrii, Starego Ghis i Wysp Letnich.

Najbardziej tajemniczą i najstarszą budowlą jest warownia na Wyspie Bitwy. Wielka kwadratowa forteca zbudowana z czarnego kamienia służy jako podstawa oraz najniższe piętro Wysokiej Wieży. Budynek ten jest o wiele starszy niż wyższe kondygnacje. Większość maesterów zgadza się z opinią, że fort wznieśli Valyrianie. Ściany i labiryntowe wnętrze zbudowano z litej skały, bez spoin i zaprawy (co przypomina valyriańskie drogi oraz Czarny Mur w sercu Starego Volantis). Argumentem przemawiającym na przeciw tezie o konstruktorach Valyrianach jest brak zdobień i fantazyjnych wygięć oraz pozbawione okien korytarze przypominające tunele. Jeden z maesterów pochodzący z Żelaznych Wysp zauważył podobieństwo budulca do Tronu z Morskiego Kamienia na Pyke.

Przodkowie Hightowerów zastali opuszczoną Wyspę Bitwy. Maesterowie spekulują, czy byli oni Pierwszymi Ludźmi czy może osadnikami sprzed Złamania Ramienia. Na kartach historii ród Hightowerów zapisuje się jako królowie Starego Miasta. W kronikach znajdujemy zapiski, że pierwsza Wysoka Wieża zbudowana była na wysokość pięćdziesięciu stóp nad starożytną fortecą. Ani ona, ani kolejne drewniane konstrukcje nie służyły jednak jako mieszkania dla ludzi. Były latarniami morskimi wskazującymi drogę statkom kupieckim płynącym przez zamgloną Zatokę Szeptów. Pierwsi Hightowerowie mieszkali w czarnej fortecy. Dopiero po wybudowaniu piątej wieży, sięgającej 200 stóp w całości z kamienia konstrukcji, przenieśli siedzibę rodową. Według niektórych legend zaprojektował ją Brandon Budowniczy bądź jego syn. Fundatorem był król Uthor, zwany Uthorem od Wysokiej Wieży.

Przez tysiąclecia potomkowie Uthora władali jako królowie Starego Miasta, które rozrastało się z biegiem lat. Do portu zawijały statki kupieckie z całego świata. Miasto bogaciło się, co powodowało zawiść sąsiadów i skutkowało napaściami. Trzykrotnie w ciągu jednego stulecia Stare Miasto zdobyto i splądrowano. Za pierwszym razem napaści dokonał dornijski król, za drugim Żelaźni Ludzie, za trzecim Gyles I Gardener, który sprzedał trzy czwarte mieszkańców w niewolę, ale nie udało mu się sforsować twierdzy na Wyspie Bitwy. Po tych rajdach król Otho II Hightower zdecydował o budowie potężnych kamiennych murów, najgrubszych i najwyższych w Westeros jak na owe czasy.

Stare Miasto stało się lennem Wysogrodu na skutek skoligacenia rodów. Zgodnie z warunkami traktatu małżeńskiego Gardenerowie zobowiązali się bronić miasto od strony lądu, dlatego Lymond Hightower mógł skupić się na rozbudowie potęgi morskiej. W porcie po dziś dzień stoi ogromny posąg Lwa Morskiego spoglądający na Zatokę Szeptów.

Hightowerowie dbali o rozwój miasta, rzadko angażując się w wojny i konflikty królów. Dzięki bogactwu zdobytym na handlu kolejni lordowie budowali nowe kondygnacje Wysokiej Wieży.

Po nadejściu Andalów Hightowerowie zawarli z nimi sojusz poprzez małżeństwo. Lord Damon Pobożny był pierwszym lordem Starego Miasta, który przyjął Wiarę. Zbudował pierwszy sept, a po jego przedwczesnej śmierci septon Robeson władał przez kolejne 20 lat Starym Miastem i został pierwszym Wielkim Septonem. Wychowywany przez niego Triston Hightower wybudował Gwiezdy Sept ku uczczenia pamięci Robesona.

Przez następne stulecia Stare Miasto stało się centrum Wiary dla całego Westeros. Wielcy Septonowie władali oddziałami Wiary Wojującej i Braci Ubogich na terenach od Przesmyku aż do Dorne. Wiele pobożnych mężczyzn i kobiet pielgrzymowało do Starego Miasta.

W czasie Podboju Aegona Wielki Septon przekonał lorda Hightowera do otwarcia bram Starego Miasta, co uchroniło je przed losem Harrenhal. W Gwiezdnym Sepcie odbyła się koronacja Aegona I Targaryena, króla Andalów, Rhoynarów i Pierwszych Ludzi, władcy Siedmiu Królestw i protektora królestwa. Tysiące ludzi wznosiło okrzyki na cześć Aegona przejeżdżającego ulicami Starego Miasta na grzbiecie Baleriona Czarnego Strachu. Konflikt z Wiarą za czasów panowania Aenysa I i Maegora I zagrażał bezpieczeństwu miasta. Śmierć Wielkiego Septona, który uprzednio potępił wielożeństwo króla, zapobiegła tragedii.

Budowle Starego Miasta:

  • Cytadela maesterów, kompleks położony nad Miodowiną
  • Wysoka Wieża na Wyspie Bitwy w Zatoce Szeptów, zbudowana na podstawie, jaką stanowi czarny fort. Jest wyższa od Muru, ale niższa od Casterly Rock. Na podstawie cienia jaki rzuca Wieża rodowici mieszkańcy miasta potrafią określić godzinę.
  • Pod Piórem i Kuflem” to jedna z bardziej znanych gospód. Położona na wysepce na Miodowinie, gdzie od 600 lat oferuje klientom bardzo mocny cydr. Często przesiadują tu akolici i młodzi maesterzy, żeglarze rzeczni i morscy, kowale, minstrele, kapłani. Przybytku nigdy nie zamykano. Wysoki, drewniany budynek pochyla się nieco na południe. Pobyt w gospodzie wspomina maester Aemon, który bywał tu ze swoim bratem Jajem i ser Duncanem Wysokim podczas ich odwiedzin w Starym Mieście. Obecnie w karczmie pracują m.in. Emma i jej córka Rosey.
  • Septy Starego Miasta, w których o świcie rozbrzmiewają dzwony: w Marynarskim, Lordowskim, Siedmiu Sanktuariach w ogrodach na brzegu Miodowiny oraz w Gwiezdnym Sepcie, który przez tysiąc lat był siedzibą Wielkiego Septona.
  • Świątynie różnych bóstw, m.in. R’hllora (Pana Światła), burdele, stary Złodziejski Rynek.
  • Domy Cechowe wzdłuż zachodniego brzegu Miodowiny, przypominające pałace.
  • Pod czarnymi, marmurowymi murami Gwiezdnego Septu stoją rezydencje pobożnych obywateli.
  • Przybrzeżnej droga wije się wzdłuż brzegu Miodowiny, zmierzając ku sercu miasta.

Przedakcja:

W czasach młodości wielkiego maestera Pycelle’a szara zaraza wybiła połowę mieszkańców Starego Miasta i trzy czwarte ludzi w Cytadeli. Lord Quenton Hightower spalił wszystkie statki w porcie, zamknął bramy i rozkazał strażnikom zabijać wszystkich, którzy będą próbowali ucieczki. Zamordowano go, kiedy zaraza się skończyła. Po otwarciu bram ściągnięto go z konia i poderżnięto mu gardło. Tak samo potraktowano jego małoletniego syna.

Stary Hoafrost Umber chciał, by jego syn uczył się w Cytadeli. Podczas pobytu chłopka w Starym Mieście (ok 250 r. od Podboju) ladacznica próbowała go obrabować i wypruł jej trzewia. Podobno był to mężczyzna. Od tamtej pory Umbera nazywano Kurwistrachem, a historię ze Starego Miasta powtarzano tylko szeptem.

Barristan Selmy na turnieju w Starym Mieście pokonał i pozbawił maski tajemniczego rycerza Czarną Tarczę. Oberyn Martell wraz z siostrą Elią i ich matką, księżną Dorne, byli w Starym Mieście, gdy dotarły do nich wieści o narodzinach Tyriona Lannistera. Gdyby nie żarty Oberyna Martella, jego siostra Elia prawdopodobnie zaręczyłaby się z dziedzicem lorda Leyotna, Baelorem Hightowerem. Podczas rebelii Roberta Hightowerowie ze Starego Miasta dochowali wierności Targaryenom – Biały Byk był Lordem Dowódcą Gwardii Królewskiej.

Ojciec karlicy Grosik był znanym komediantem, którego w Starym Mieście zwano Skaczącą Fasolką.

Starcie Królów

  • Theon Greyjoy płynie statkiem kupieckim ze Starego Miasta na Pyke. Załoga nie jest przyzwyczajona do manewrowania jednostką w pobliżu wysokich klifów, dlatego ku niezadowoleniu Theona płyną z dala od brzegu.
  • Ser Jorah Mormont opowiada Daenerys o swojej drugiej żonie – Lynesse z rodu Hightowerów. By zadowolić wymagającą ukochaną, Mormont sprowadził ze Starego Miasta kucharzy, jubilerów, harfiarzy, minstreli, krawców.
  • Quhuru Mo, kapitan “Cynamonowego Wichru”, odbył sześciomiesięczny rejs ze Starego Miasta do Qarth. Powtarza Daenerys wieści o śmierci Roberta Baratheona.
  • Varys w rozmowie z Tyrionem przytacza historię swojego dzieciństwa. Nim go wykastrowano, jako sierota terminował w wędrownej trupie komediantów. Dawali oni występy we wszystkich Wolnych Miastach, a także w Starym Mieście i Królewskiej Przystani.

Nawałnica Mieczy tom 1

  • Mance Rayder opowiada Jonowi, jak podczas wizyty króla Roberta w Winterfell słuchał pieśni śpiewanych przez Orlanda ze Starego Miasta, który towarzyszył orszakowi.
  • Lady Smallwood po kąpieli Aryi ubiera ją w sukienki swojej córki, którą wysłała do ciotecznej babki – septy w domu Matki w Starym Mieście.
  • Symon Srebrny Język mówi Krasnalowi, że Orland ze Starego Miasta będzie jednym z minstreli śpiewających na weselu króla Joffreya.

Nawałnica Mieczy tom 2

  • Podczas walki o Mur Jon, Głuchy Dick Follard i Atłas strzelają z dachu Królewskiej Wieży. Snow obserwuje chłopaka ze Starego Miasta, który całkiem nieźle radzi sobie z kuszą.
  • Podróżujący lektyką Tyrion słucha okrzyków na cześć Joffreya i Margaery. Stwierdza, że powinien wyjechać do Starego Miasta albo do Braavos, jeśli chce zachować głowę na karku.
  • Merret Frey wiozący okup dla banitów zastanawia się, czy nie pojechać do Starego Miasta i przepić “całe to złoto”.

Uczta dla Wron tom 1

  • Według plotek arcymaester Marwyn składa ofiary dziwacznym bogom w małej świątyni dla marynarzy znajdującej się w porcie Starego Miasta. Można go też spotkać w tzw. dolnym mieście, na szczurzych arenach i czarnych burdelach, gdzie rozmawia z ludźmi różnych nacji w ich ojczystych językach.
  • W Starym Mieście trunki z Wysp Letnich są drogim napitkiem.
  • Podobno tysiąc lat przed Zagładą do Starego Miasta przywieziono z Valyrii szklane świecie, które znajdują się w posiadaniu Cytadeli.
  • Ojcem Leniwego Leo jest ser Moryn Tyrell, komendant Straży Miejskiej Starego Miasta.
  • O świcie przez dźwięk dzwonów septów przebija się śpiew czerwonych kapłanów chwalących Pana Światła w skromnej świątyni w porcie.
  • Nadrzeczna droga o poranku nie jest dobrym miejscem do wymiany fantów, lepiej poszukać zaułka za ulicą Szmaciarską.
  • Matką Obary Sand była ladacznica ze Starego Miasta. Żmijowa Bękarcica chce poprowadzić wojska Dorne na pogranicza, a później uderzyć na Stare Miasto. Zdaniem lady Nym Obara chce spalić Stare Miasto, podczas gdy ich młodsza siostra je kocha [zapewne chodzi o Sarellę=Allerasa].
  • Trzyzęba, ochmistrzyni Rodrika Harlawa z Dziesięciu Wież, uśmiecha się na wspomnienie o musztardzie ze Starego Miasta.
  • Hotho przywiózł Rodrikowi “Księgę zaginionych ksiąg” ze Starego Miasta, chcąc wkupić się w łaski lorda Dziesięciu Wież Harlaw.
  • Qyburn zapewnia Cersei, że jego szeptacze odnajdą Krasnala nawet w Starym Mieście.
  • Baelor Blacktyde przez osiem lat był zakładnikiem w Starym Mieście i wrócił stamtąd jako “czciciel siedmiu bogów z zielonych krain”. Victarion Greyjoy bezskutecznie stara się go zadowolić na uczcie wydanej dla kapitanów.
  • Po ucieczce z Harrenhal Dzielni Kompanioni rozdzielili się. Grupa Urswycka ruszyła do Starego Miasta.

Uczta dla Wron tom 2

  • Po powrocie do Duskendale Brienne i Podrick szukają noclegu w porcie i widzą kogę “Morski Obieżyświat” ze Starego Miasta, która przewozi m.in. pomarańcze.
  • Coraz słabszy maester Aemon po odzyskaniu przytomności zakłada, że prawdopodobnie nie zobaczy już Starego Miasta.
  • Po ataku na Wyspy Tarczowe Willas Tyrell wysłał kruki do Leytona Hightowera, by zadbał o obronę miasta przed drakkarami Żelaznych Ludzi.
  • Cat w Porcie Łachmaniarza widzi żeglarzy z karak ze Starego Miasta. Wchodzi na pokłady ich statków, by sprzedawać ostrygi, omułki i sercówki.
  • Żelaźni ludzie po zajęciu Wysp Tarczowych chcą zaatakować Stare Miasto, które słynie z bogactw, podobnie jak Arbor.
  • Gdy “Cynamonowy Wiatr” wpływa do Zatoki Szeptów, o kadłub obijają się trupy żelaznych ludzi i ich ofiar ze statków płynących do Starego Miasta.
  • Kapitan “Łowczyni” podczas inspekcji letniackiego statku donosi o atakach setek drakkarów na straż przybrzeżną Starego Miasta. Hightowerowie wzmacniają obronę miasta, ale bez floty Redwyne’a nie mogą stawić czoła żelaznym ludziom.
  • Stare Miasto ma potężne mury bronione przez tysiące ludzi, dlatego Sam zastanawia się, czy Goździk i dziecko nie powinni zostać w mieście.
  • Gdy mgła otula Zatokę Szeptów widać jedynie światło Wysokiej Wieży. Wzdłuż portu ciągnie się pływająca zapora z 24 wraków połączonych łańcuchami, a za nią cumuje linia okrętów Starego Miasta, m.in. flagowy okręt lorda Hightowera.
  • Sam rozmyśla o swoim ojcu lordzie Tarlym, którego znano w Starym Mieście, ale nie darzono go sympatią.

Taniec ze smokami tom 1

W Trzypiętrowym Domu Kupieckim w Volantis można spotkać kupców ze Starego Miasta.

Taniec ze smokami tom 2

  • “Żelazne Zwycięstwo” na Stopniach zdobywa statek kupiecki płynący do Starego Miasta – wielką kogę “Szlachetna Dama”.
  • Wielki Maester Pycelle podczas obrad Małej Rady mówi, że do Starego Miasta również dotarły wieści o srebrnowłosej królowej z trzema smokami.

CYTATY

Myraham” była opasłym południowym statkiem kupieckim ze Starego Miasta. Wiozła wino, tkaniny i zboże, które miano zamienić na rudę żelaza. Jej kapitan również był opasłym południowym kupcem i jego pulchne wargi drżały na widok spienionego, pełnego skał morza u stóp zamku.
„Starcie Królów” Theon I str. 172 (2012)

Płyniemy ze Starego Miasta – zawołał do nich kapitan. – Wieziemy jabłka i pomarańcze, wino z Arbor i pióra z Wysp Letnich. Mam też pieprz, plecione, skórzane ubiory, belę myrijskiej koronki, zwierciadła dla dam i parę drewnianych harf staromiejskiej roboty – Nigdy nie słyszeliście słodszego dźwięku.
„Starcie Królów” Theon I str. 180 (2012)

Królewska Przystań była najważniejszym portem w kraju. Mogło z nią rywalizować jedynie Stare Miasto.
„Nawałnica Mieczy” Tom 1 Tyrion IV str. 475-476 (2013)

Oświetlony blaskiem pochodni taras gospody stanowił wyspę światła pośród bezmiaru porannej mgły. Bliżej morza widać było odległe światło Wysokiej Wieży otulone mglistym mrokiem jak niewyraźny, pomarańczowy księżyc. „Uczta dla Wron” Tom 1 Prolog str. 11 (2015)

A dalej, tam gdzie Miodowina przechodziła w Zatokę Szeptów, wznosiła się Wysoka Wieża. Jej światło lśniło jasno na tle świtu. Zbudowano ją na urwiskach Wyspy Bitewnej, a jej cień padał na miasto niczym miecz. Rodowici mieszkańcy Starego Miasta potrafili na podstawie tego cienia określać godzinę. Niektórzy zapewniali, że ze szczytu wieży widać całe Westeros, aż po Mur.
„Uczta dla Wron” Tom 1 Prolog str. 24-25 (2015)

Ślepiec skinął głową.
W Starym Mieście zawsze jest ciepło.
„Uczta dla Wron” Tom 1 Samwell I str. 117 (2015)

Po dziś dzień ciemni ludzie w Starym Mieście spluwają, gdy słyszą jego imię, ale Quenton Hightower uczynił to, co było konieczne.
„Uczta dla Wron” Tom 1 Jaime I str. 162 (2015)

Jeśli Królewska Przystań straci Stare Miasto i Arbor, cale królestwo się rozpadnie.
„Uczta dla Wron” Tom 2 Samwell V str. 409 (2015)

Miał nadzieję, że pamięta, jak trafić do Cytadeli. Stare Miasto było labiryntem, a on nie miał czasu na błądzenie.
„Uczta dla Wron” Tom 2 Samwell V str. 411 (2015)

Stare Miasto miało kwietny zapach, jak wyperfumowana wdowa.
„Taniec ze Smokami” Tom 1 Davos II str. 255 (2011)

 

autor: Mya Stone
https://www.facebook.com/mya.stone.blog/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>