George R. R. Martin „Uczta dla wron. Cienie śmierci” (streszczenie)

Bard Marillion, oskarżony o zamordowanie lady Lysy, oczekuje w podniebnej celi na proces. Littlefinger rozesłał kruki z wiadomościami do okolicznych lordów i ci mają przybyć na jego wezwanie do Orlego Gniazda, by wysłuchać zeznań minstrela. Sansa chętnie uciekłaby z Orlego Gniazda, ale dziewczyna ma świadomość, że tu jest najbezpieczniejsza i musi grać rolę przewidzianą dla niej przez lorda Baelisha. Starkówna opiekuje się małym lordem Robinem. Ma na niego dobry wpływ i choć unika wchodzenia w zbyt dużą zażyłość z kuzynem, potrafi zmanipulować chłopca, by ten zachowywał się zgodnie z jej życzeniem. Sansa powtarza swoją opowieść przed lordem Nestorem i jego towarzyszami. Zestresowana dziewczyna wypada przekonująco, a efekt jej opowieści wzmocniony zostaje przez kolejny atak małego Robina. Marillion składa zeznania, których treść uzgodnił wcześniej z Littlefingerem. Lordowie wydają się być przekonani do zaprezentowanej im wersji wydarzeń. Littlefinger zaprasza lorda Nestora do swej samotni, tam – w obecności Sansy – przyznaje Nestorowi tytuł kasztelana Księżycowych Bram.

Do Dziesięciu Wież, na wezwanie Ashy Greyjoy, przypłynęło niewielu żelaznych ludzi. Panem tego zamku jest Harlan, zwany dla swego zamiłowania do książek Czytaczem. Asha przybywa do Dziesięciu Wież wraz ze swą załogą oraz jeńcami, żoną i dziećmi Roberta Glovera. Dowiaduje się od swego wuja, Harlana, że Mokra Czupryna zwołał na Starej Wyk królewski wiec. Asha pragnie wziąć udział w wiecu, ale Harlan przestrzega ją przed udziałem w nim, wskazując, iż marzenia żelaznych ludzi o własnym królestwie są błędne. Jego zdaniem należy wykorzystać okazję, jaką daje spór westeroskich królów, udzielić poparcia jednemu władcy w zamian za przyznanie ziem potrzebnych żelaznym ludziom. Zdaniem Harlana, Asha może liczyć na poparcie części ludzi, ale i Euron, i Victarion mają za sobą więcej głosów. Wuj przekonuje ją, że jej udział w królewskim wiecu jest szaleństwem, ale Asha uważa, że to ona – jako córka Balona Greyjoya – ma największe prawa do korony. Harlan proponuje jej, iż uczyni ją swą dziedziczką, jeśli tylko zrezygnuje z planów udziału w wiecu. Asha spotyka młodego Tristifera Botleya, towarzysza zabaw i jedną ze swych pierwszych miłości. Tris nadal darzy Ashę uczuciem, ale ma w sobie za mało ognia, by córka krakena chciała za nim podążyć.

W Królewskiej Przystani nastał dzień ślubu Tommena z Margaery. Jaime zdyscyplinował białe płaszcze oraz straż miejską, by dołożyła wszelkich starań, pilnując bezpieczeństwa króla, jednak Cersei, mająca w pamięci przepowiednie starej czarownicy, nadal obawia się o życie syna. Ślub Tommena jest cichy i skromny, zaproszono na niego zaledwie kilkadziesiąt osób. Wśród gości weselnych jest Kevan Lannister, który zamierza wkrótce ruszyć do zamku Darry wraz ze swym synem Lancelem. Kevan rozmawia z Cersei na temat nowin, jakie dochodzą z okolic Solanek. Pojawiły się pogłoski o kolejnych bandach buntowników wieszających ludzi i mordujących niewinnych mieszkańców. Plotki powtarzają nazwiska Vargo Hoata i Berica Dondarriona, do którego miał dołączyć Sandor Clegane. Wesele także jest skromne, podano na nim kilka dań, a rozrywkę zapewniało dwóch błaznów oraz Błękitny Bard. Podczas weselnej uczty Cersei rozmawia z Taeną Merryweather. Kobieta informuje królową, że jedna z jej służących została przekupiona przez Tyrellów i donosi im o każdym jej posunięciu. Cersei przez cały wieczór ma paskudny humor. Uważa, że ślub odbywa się za szybko, gdyż jeszcze trwa żałoba po Joffreyu. W otoczeniu doszukuje się wrogów, jest przekonana o niekompetencji swoich lordów. Obraża Jaimego, odmawia tańca kolejnym partnerom, jedyne co przynosi jej radość, to uroczyste spalenie Wieży Namiestnika.

Ser Arys Oakheart pozostaje w Dorne u boku księżniczki Myrcelli. Od czasu śmierci Czerwonej Żmii Dorne nie jest bezpiecznym miejscem dla nikogo, kto pochodzi z Królewskiej Przystani. Arys nie czuł się dobrze na południu, nie gustował w tamtejszej kuchni, a jego niechęć do tych ziem potęgował fakt, iż on sam pochodził z Reach, krainy odwiecznie skonfliktowanej z Dorne. Doran Martell po powrocie do Słonecznej Włóczni udziela Arysowi audiencji. Informuje go, że wkrótce zamierza przenieść się do Wodnych Ogrodów i że księżniczka Myrcella z osobami towarzyszącymi pojedzie razem z nim. Jednocześnie zabrania Arysowi informowania Królewskiej Przystani o tej zmianie, wskazując, że im mniej osób zna aktualne miejsce pobytu Myrcelli, tym jest ona bezpieczniejsza. Córka Martella, Arianne, uwodzi ser Arysa. Namawia go, aby ukoronował Myrcellę na królową, zgodnie z dornijskim prawem dopuszczającym dziedziczenie kobiet, i uwzględniającym wiek, a nie płeć, w kwestii dziedziczenia. Arianne przekonuje królewskiego gwardzistę, że królowa Myrcella może zmienić zasady obowiązujące Gwardię Królewską i pozwoli im na ślub. Córce Dorana zależy też na własnym dziedzictwie. Obawia się, że jej ojciec planuje przekazać swój majątek Quentynowi, swemu synowi i jej młodszemu bratu, a podróż do Wodnych Ogrodów będzie dla niej oznaczała pobyt w bardziej luksusowym więzieniu. Arianne podpowiada Arysowi, że walcząc za sprawę Myrcelli, pomoże jednocześnie jej. Zakochany rycerz zgadza się na propozycję dornijskiej księżniczki.

Brienne w poszukiwaniu błazna przemierza trasę, którą już raz przebyła, z Jaimem i Cleosem Freyem. Podrick Payne podróżuje razem z nią. Chłopiec podejmuje obowiązki giermka, zajmuje się końmi, a wieczorami Brienne uczy go walki na miecze. Okolica jest zrujnowana przez wojnę i nadal grasują tam banici. Lord Randyll Tarly i jego ludzie ścigają bandytów i złapanych skazują na śmierć. Powtarzają się plotki o Ogarze, który na czele setki banitów grasuje w okolicy Tridentu, gwałcąc i okaleczając napotkane kobiety. Do Stawu Dziewic Brienne podróżuje z wieśniakiem i jego żoną, wiozącymi jajka na ślub lorda Mootona. Żołnierze z garnizonu próbują skraść towar i zabrać żonę wieśniaka, ale Brienne staje w obronie swych towarzyszy, a potem dołącza do niej ser Hyle Hunt. Jest to znajomy rycerz Dziewicy z Tarthu, który swego czasu założył się z towarzyszami na pieniądze o to, któremu z nich uda się uwieść Brienne. Lord Randyll Tarly sądzi swych poddanych. Brienne posiada podpisany przez Tommena dokument zaświadczający, że realizuje zleconą sobie misję. Randyll wyraża zgodę na kontynuowanie jej podróży, zaznaczając jednocześnie, że w jego miasteczku Sansy Stark nie ma. Lord Tarly uważa, że Sansa udała się na północ, do jednego z chorążych jej ojca. Informuje Brienne o śmierci Lysy Arryn. Brienne udaje się do gospody „Pod Śmierdzącą Gęsią” w poszukiwaniu Zręcznego Dicka. Dick przyznaje, że spotkał błazna, których chciał wynająć statek dla trzech osób i za kilka monet zgadza się zaprowadzić Brienne w to samo miejsce, do którego zaprowadził błazna.

Sam, maester Aemon, Daren, Goździk i dziecko podróżują statkiem. Celem podróży jest dla Goździk Horn Hill, dla maestra Stare Miasto z Cytadelą, w której Sam ma zdobywać kolejne ogniwa łańcucha maestra, natomiast Daren ma zastąpić Yorena na stanowisku werbownika, wędrować po Westeros i namawiać ludzi do wstępowania do Nocnej Straży. Podróż jest uciążliwa, początkowo ładna pogoda z czasem się pogarsza, statek omal nie rozbija się w pobliżu Skagos, a kolejne dni przynoszą dalsze burze. Maester Aemon uświadamia Samowi, że płacząca Goździk tęskni za własnym synem. Jon Snow, prośbą lub szantażem, wymógł na niej zabranie dziecka Dalli, syna Króla poza Murem, którego Melisandre mogłaby rytualnie spalić. Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa osobom, w których płynie królewska krew, sprawiła, że w długą podróż wyruszyło i niemowlę, i wiekowy maester Aemon.

Kevan Lannister wraz z kilkuset ludźmi wyrusza z Królewskiej Przystani, by odprowadzić ciało Tywina Lannister do Casterly Rock. Jaime, w odróżnieniu od Cersei, żegna się ze stryjem. Kevan zamierza pozostać przez jakiś czas przy Lancelu, ożenić go, a następnie zaprowadzić porządek przy Stawie Dziewic, co sprowadzi się do pokonania i skazania banitów dowodzonych przez Dondarriona i Ogara. Cersei liczy po cichu na to, że doświadczony zabijaka, jakim jest Sandor, zabije Kevana, który tym samym zabierze ze sobą do grobu informację o romansie, jaki ją łączył z Jaimem. Kevan przy pożegnaniu daje bratankowi do zrozumienia, że wie o stosunkach łączących jego i Cersei.
Jaime dostrzega coraz więcej podobieństw pomiędzy swoją siostrą a szalonym królem Aerysem. Cersei, mimo iż wcześniej gardziła pijącym Robertem Baratheonem, coraz częściej nadużywa wina. Jaime próbuje przemówić Cersei do rozsądku, ale siostra nie chce go słuchać i stanowczo odmawia powołania do rady kogokolwiek z rodu Tyrrelów.

Do Cersei zgłaszają się kolejni łowcy głów, zapewniający królową, że zabili Tyriona Lannistera. Tym razem przynoszą głowę zakonnika, wróbla, prawdopodobnie tego samego, z którym Brienne rozmawiała w gospodzie. W Królewskiej Przystani dzwony ogłaszają żałobę po śmierci Wielkiego Septona. Cersei powołuje Qyburna do małej rady, w której objął zwolnione przez Varysa stanowisko starszego na szeptaczami. Ser Gregor Clegane zmarł, a jego wypreparowaną głowę Qyburn przygotował, by można ją było odesłać do Dorne. Cersei wymieniła pozostałych członków małej rady, zależnych od Kevana, Jaimego lub Tyriona. Aurane Watersa mianowała wielkim admirałem, Ortona Merryweathera najwyższym sędzią, Gylesa Rosby’ego skarbnikiem, zaś funkcję namiestnika powierzyła Harysowi Swyftowi. Wraz z małą radą królowa omawia najnowsze sprawy państwowe. Do Dorne z czaszką Góry wysłany zostanie ser Balon Swan, w Dolinie Littlefinger otrzymuje pełne poparcie królowej, a na wniosek Aurane Watersa mała rada wyraża zgodę na budowę nowych okrętów. Budowa statków zostanie sfinansowana z oszczędności, jakie Cersei zamierza poczynić, zawieszając spłatę długów wobec Żelaznego Banku z Braavos i Świętej Wiary. Przy sprzeciwie maestra Pycelle’a mała rada zgadza się na tę propozycję.

Najemna Złota Kompania zrywa kontrakt z Myr i udaje się do Volantis. Stannis, wedle wieści podesłanych przez Janosa Slynta, stara się zawrzeć sojusz z dzikimi ludźmi. Lord Wyman Manderly uwięził przysłanego przez Stannisa ser Davosa i czeka na instrukcje z Królewskiej Przystani. Cersei poleciła ściąć dawnego przemytnika. Królowa szuka też Sansy Stark, podejrzewając, iż jest w zmowie z Tyrionem. Wieści z Muru nie są dla królowej dobre: bracia z Nocnej Straży wybrali na kolejnego lorda dowódcę Jona Snow, bękarta Neda. Qyburn sugeruje, by w odpowiedzi na prośby Nocnej Straży o ludzi, wysłać na Mur setkę zbrojnych, których faktycznym zadaniem będzie zlikwidowanie Jona Snow. Po zakończeniu posiedzenia małej rady Cersei wzywa najmłodszego z Kettleblacków. Nakazuje mu uwieść królową Margaery, zapowiadając, że karą, jaka go za to spotka, będzie wysłanie na Mur. Tam będzie miał do wykonania zadanie zabicia Jona Snow, a po pomyślnym zrealizowaniu misji może liczyć na tytuł lordowski i bardziej namacalne wyrazy uznania, jakimi Cersei dysponowała.

Na królewski wiec do Starej Wyk przybywa też Victarion, kolejny z braci Balona Greyjoya. Zadaniem Victariona była obrona Fosy Cailin, ale na wieść o apelu Mokrej Czupryny pozostawił część załogi na miejscu, a sam na czele większości okrętów Żelaznej Floty pożeglował na miejsce wiecu. Victarion wydał ucztę, na której starał się pozyskać poparcie kolejnych zwolenników. Wśród gości znajduje się Asha, która zdecydowana jest wziąć udział w wiecu, a w trakcie uczty pojawia się Euron Wronie Oko ze swymi poplecznikami. Asha rozmawia z Victarionem, wypytując go o wydarzenia sprzed trzech lat, kiedy Euron opuścił Żelazne Wyspy, a Victarion był zmuszony zabić swą żonę. Dziewczyna chwali się, że Harlawowie są po jej stronie i składa Victarionowi propozycję. Ona udzieli mu poparcia na królewskim wiecu, w zamian on mianuje ją swym namiestnikiem i będzie dążył do zakończenia wojny. Asha spędziła kilka dni na rozmowach i piciu z innymi kapitanami okrętów i ma świadomość, jak dużą popularnością cieszy się wśród ludzi Wronie Oko, stąd według niej konieczne jest zjednoczenie sił, by stawić opór Euronowi, ale Victarion nie kwapi się do przyjęcia jej propozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>