Odcinek 4 – A teraz jego warta dobiegła końca

Gra o tron sezon 3_small

Sezon III, odcinek 4
A teraz jego warta dobiegła końca
(ang. And Now His Watch Is Ended)

 

 

Jaime Lannister i Brienne jadą przez las jako więźniowie Locke’a. Zbrojni kpią z Królobójcy, a gdy spada z konia to do picia dostaje bardzo podejrzany napój. Jaime podejmuje rozpaczliwą próbę walki, ale zostaje szybko pokonany. Locke grozi, że kolejna próba ataku będzie kosztowała Lannistera drugą dłoń.

Tyrion odwiedza Varysa. Chciałby uzyskać od niego jakiś dowód na to, że to Cersei namówiła ser Mandona do zaatakowania swego brata, ale Varys dysponuje wyłącznie plotkami. Starszy nad szeptaczami proponuje Tyrionowi, że opowie mu historię, w jaki sposób go okaleczono. Tym, który tego dokonał był nieznany Varysowi czarnoksiężnik, a części ciała Varysa wykorzystane zostały w rytuale. Odtąd Varys nienawidzi czarów i magii. Lata cierpliwości zaprocentowały i Varysowi udało się schwytać czarnoksiężnika.

Nocna Straż korzysta z gościny Crastera. Wiąże się to z nieustanną pracą, na którą narzekają Edd z Grennem, a Rast uważa, że Lord Dowódc stracił zdolność prawidłowej oceny sytuacji i bracia muszą sami o siebie zadbać. Sam odwiedza Goździk. Dziewczyna prosi Sama, by pomógł ocalić jej dziecko.
Bran śni, że biega po lesie, prowadzony przez trójoką wronę. W jego śnie pojawia się Jojen Reed, a także Catelyn Stark, która zabrania mu wspinaczki.

Varys spotyka się z Ros i wypytuje ją o Petera Baelisha. Varys obawia się, że zainteresowanie Littlefingera ślubem z Lysą Arryn sprawi, że Baelish zapomni o Sansie Stark. Lista wyposażenia statku, jakie Ros dostarcza Varysowi wskazuje na to, że w rejs ruszą dwie osoby.

Joffrey oprowadza Margaery Tyrell po wielkim sepcie. Opowiada dziewczynie dzieje rodu Targaryen, ze szczególnym uwzględnieniem tragicznych śmierci przedstawicieli tej rodziny. W tym samym czasie Olenna Tyrell i Cersei Lannister omawiają przyszły ślub. Margaery namawia Joffreya, by wyszli do zgromadzonych przed septem ludzi i ich pozdrowili. Król, mimo sprzeciwu Cersei, spełnia tę prośbę.

 

Theon Greyjoy jedzie przez las wraz z Ramsayem Snow. Ramsay twierdzi, że prowadzi go do Yary, do Deepwood Motte. Zakradają się do zamku ukrytym korytarzem. Theon opowiada o sobie, o tym jak się czuł mieszkając w Winterfell. Przyznaje też, że nigdy nie zabił młodych Starków, a ciała jakie przedstawił wszystkim należały do dwóch sierot mieszkających z farmerem. Theon stwierdza, że jego prawdziwym ojcem był Ned. Chłopak ma świadomość, że dokonał fatalnych wyborów i że spalił za sobą mosty. Ramsay przekonuje go, że jest jeszcze dla niego ratunek i nakazuje Theonowi udać się na górę. W komnacie nie ma Yary, natomiast znajduje się krzyż, przy którym Theon był torturowany.

 

Jaimego Lannistera ogarnia coraz większa apatia. Brienne namawia rycerza, by się jej nie poddawał, tylko żył i dokonał zemsty. Dziewczyna dziękuje też Jaimemu za ratunek, chociaż nie ma pojęcia, dlaczego uratował ją przed gwałtem.

 

Cersei odwiedza Tywina Lannistera. Chce wiedzieć, czy ojciec robi wszystko co w jego mocy, by wydobyć z niewoli Jaimego. Tywin nie poświęca córce zbyt wiele uwagi, równolegle pisze kolejne listy. Cersei zarzuca też ojcu, że traktuje ją gorzej niż synów, chociaż ona zrobiła wszystko, by zasłużyć na jego zaufanie. Cersei jest zazdrosna o rosnącą pozycję Tyrellów, a zwłaszcza o Margaery, która zaczyna grać coraz większą rolę w życiu jej syna. Dzieli się swymi spostrzeżeniami z ojcem, ale Tywin wskazuje, że Cersei nie radzi sobie z Joffreyem i wydaje się być zadowolony z faktu, że Margaery wykazuje tyle sprytu, by owinąć sobie Joffreya wokół palca.

 

Olenna Tyrell rozmawia z Varysem. Po pierwszej wymianie uprzejmości widać, że staruszka w niczym nie ustępuje lordowi Varysowi. Pająk jest doskonale zorientowany w jej działaniach oraz w zainteresowaniu Sansą, jakie przejawiała Olenna. Varys obawia się, że Littlefinger może chcieć się ożenić z Sansą, by w razie śmierci Robba zagwarantować sobie prawa do Północy.
Margaery spotyka się z Sansą, przyszła królowa przekonuje dziewczynę, że powinny się zaprzyjaźnić i wspomina, że Sansa powinna w przyszłości odwiedzić siedzibę rodu Tyrell, Wysogród. Margaery wspomina też o Lorasie jako ewentualnym mężu dla Sansy.

 

Nocna Straż bierze udział w pogrzebie zwiadowcy Bannena. Jeor Mormont kończy mowę pogrzebową standardową formułką „A teraz jego warta się zakończyła”. W domu Crastera dochodzi do buntu Nocnej Straży. Część braci domaga się jedzenia i otwarcie lekceważy polecenia Mormonta. Karl prowokuje Crastera i zabija go, zaś Rast wbija ostrze w plecy Mormonta. Dochodzi do ogólnej walki. Sam Tarly nie bierze w niej udziału, idzie do Goździk i razem z dziewczyną i jej dzieckiem uciekają z osady.

 

Bractwo bez Chorągwi prowadzi Aryę, Gendry’ego oraz Sandora do jaskini. Tam spotykają Berica Dondarriona. Beric w rozmowie z Ogarem mówi krótko o zadaniach, jakie realizuje Bractwo. Banici zarzucają Sandorowi różne zbrodnie, ale on wskazuje, że większości tych czynów dokonał jego brat, Gregor Clegane. Arya Stark oskarża Ogara o zamordowanie Mycaha, syna rzeźnika. Beric skazuje go na próbę walki.

 

Daenerys wraz z Missandei, Jorahem i Barristnem Selmym udaje się do Kraznysa by sfinalizować umowę. Oprócz umówionych Nieskalanych na plac przybyło wielu możnych, aby na własne oczy ujrzeć smoka. Daenerys wręcza Kraznysowi łańcuch, do którego jest uwiązany Drogon, zaś handlarz niewolników daje jej bicz. Dziewczyna wygłasza w starovalyriańskim przemowę do zgromadzonych Nieskalanych, wzywając ich do zaatakowania dotychczasowych panów oraz uwolnienia innych niewolników. Drogon na komendę dracarys pali Kraznysa. Daenerys daje Nieskalanym wolność i proponuje, by walczyli dla niej jako wolni ludzie.

 

 

 

Różnice między książką a serialem
– nic nie wiadomo o tym, by Theonowi udało się uciec z lochów, nie opowiadał też Ramsayowi o relacjach, jakie łączyły go ze Starkami
– Varys nie spotkał się z Olenną Tyrell ani z Ros
– w książce nie pojawiła się scena rozmowy między Tywinem a Cersei
– jeśli Varys schwytał czarnoksiężnika to czytelnikom nic o tym nie wiadomo
– scena z Joffreyem i Margaery w sepcie pojawia się tylko w serialu
– nie wiadomo, by Varys aranżował małżeństwo Sansy z Tyrellem. Loras Tyrell nie był brany przez Olennę jako kandydat na męża dla Sansy, gdyż był wówczas zaprzysiężonym gwardzistą królewskim i złożone śluby zabraniały mu wstępować w związek małżeński. Tyrellowie planowali ożenić Sansę z Willasem Tyrellem.

 

(aw)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>